Американски турист наскоро падна във вулкана Везувий в Италия, докато си прави селфи, и ни напомни за непреходната слава на хората от тази страна, когато са в чужбина или дори извън обичайната си среда у дома.
Те могат да демонстрират наивност и глупост отвъд границата на саморазрушението, а за околните остава ужасът или смехът - според ситуацията.
Конкретният 23-годишен герой от Везувий е оцелял с леки натъртвания. За жалост не и телефонът му, така че нито той, нито ние ще можем да се насладим на епичното селфи.
До ситуацията се стига, след като младежът е нарушил изрична забрана да се доближава до кратера, твърдят италианските власти. Направил си снимката, но изпуснал телефона във вулкана, опитал да си го вземе и паднал на няколко метра навътре в пепелта до стените на кратера. Бързо бил изваден от пазачите.
Италианските власти предполагат също така, че човекът се е качил по неофициална пътека към кратера, защото има лимит за дневните билети за достъп до Везувий и той е бил изчерпан. Така американецът стигнал до страна на вулкана, която е забранена за посетители.
За негово щастие водачите и охраната го видели навреме и тръгнали към него, така че когато паднал, те вече били близо, видели скока му и му помогнали бързо. Без тях той е можело да падне 300 метра надолу и да умре.
Не бива да съдим за цяла нация по отделни нейни представители, но пък прекалено често точно те се набиват в очи. Защото просто няма как да не забележиш подобна удивителна липса на инстинкт за самосъхранение. А форумите са пълни с немалко примери за самоубийствено, шумно, неадекватно и нелепо поведение на американските туристи по света и в САЩ.
Например като това на баща, който - според разказа на гид в Националния парк Йелоустоун във форума Reddit, се опитал да сложи 3-годишния си син върху или поне до бизон, за да може жена му да ги снима. Евентуална трагедия е предотвратена от охранителите на парка, а според гида този случай далеч не е изолиран.
Друг гид пък разказва, отново за Йелоустоун, че обикновено всеки посетител там си купува спрей срещу мечки. Той представлява силно концентрирана смес, в която има високо съдържание на капсаицин - лютото вещество в чушките.
Според един турист обаче спреят е репелент срещу мечки. Той подредил семейството си в редичка и щателно напръскал всички. С което им докарал химически изгаряния.
Най-видима и шокираща обаче е разликата в чужбина, а Европа още не може да свикне с американците, нито те с нея.
Едно от най-впечатляващите абсурдни неща, които американец е забелязан да прави в Европа, е описано от британец във форума Quora.
"Случи се в историческа забележителност в Европа, където да ядеш и пиеш не е забранено, но от персонала изрично ни помолиха да не го правим. С жена ми гледахме изложените предмети и изведнъж чух звука от шумно разпечатване на пличке. Огледах се и видях американски тинейджър, който гледаше изложените вещи - чайници, тигани, куфари, дрехи, докато ядеше от голям плик "Доритос".
Вероятно ще решите, че просто е бил отегчен, и вероятно беше. Но историческото място, където бяхме, беше "Аушвиц" и показаните вещи бяха неща, принадлежали на хора, убити вътре".
Подобно е и изпълнението на американец в Музея на Американската война във Виетнам. Там са показани и жертви на Agent Orange - силния хербицид, от който американската армия разпръсква десетки хиляди тонове над джунглата, нанасяйки брутални увреждания и смърт на стотици хиляди виетнамци.
Това не пречи на турист от САЩ да разглежда музея с тениска с американския флаг, оръжия и огромен надпис "Свобода, Американският начин".
Но освен зловеща, тази липса на такт може да се бъде и доста забавна. Друг потребител на Quora разказва как през 90-те години на миналия век цялото му семейство живеело в Европа, защото баща му бил военен. Решили да разгледат Лондон и отишли на "Даунинг стрийт" 10 - където е резиденцията и офиса на министър-председателя на Великобритания - по онова време Джон Мейджър.
Американците обаче не се задоволили с гледане и снимане отвън и решили да почукат на вратата, за са проверят дали има възможност за обиколка на дома и работното място на премиера.
От "Даунинг стрийт" 10 не просто им отворили, но след като бащата обяснил, че е офицер от Военновъздушните сили на САЩ и иска да разгледа наоколо, портиерът ги поканил вътре.
Те обикаляли половин час, снимали и говорили с персонала. На тръгване на вратата се пресрещнали с "висок мъж със сива коса", който изглеждал леко учуден да види семейство американски туристи на входната си врата. Все пак ги поздравил, а американците поискали от охранителите му - и получили - семейна снимка с Джон Мейджър.
Дали подобна история е измислица или истина - няма как да знаем, но звучи толкова невероятно, че е трудно човек да си я съчини.
Следващите обаче категорично влизат в категорията "американци се излагат в чужбина" и няма твърде основания да се съмняваме в достоверността им.
Докато сме в Лондон - в Quora разказват как американка е видяла парада Trooping the Colour - тържествено събитие, част от празненствата за рождения ден на кралицата и изключително известна традиция в Англия.
Тя приключва пред Бъкингамския дворец, където кралското семейство излиза да помаха на публиката, а за финал Червените стрели - Кралската ескадрила за въздушна акробатика, минават над двореца във формация, изпускайки червен, бял и син дим, символизиращи знамето на Великобритания.
Не и според младата американка, наблюдаваща тържеството, която възкликва "Уау, червено, бяло и синьо! Днес празнуват Америка? Президентът да не е в града?". Явно ѝ убягват хилядите британски знамена наоколо, както и очевидният факт, че се празнува нещо, свързано с кралското семейство.
Няма как да пропуснем масовото изумление и от други американци, и от страна на "домакините" на презокеанските туристи, предизвикано от любовта им към веригите за бързо хранене. Например, че не са един или двама американците, които се изхранват в McDonald's, когато са на места като Италия или Франция.
Работещ във веригата дори споделя дочут разговор, при който турист казва на семейството си, докато чакат за поръчката си: "Да хапнем добра храна, не този чуждестранен боклук".
Но това не може да се сравни със страстта към домашната храна, за която докладва друг потребител на Quora - той се кълне, че станал свидетел как американец си поръчва от Минесота сандвичи с фъстъчено масло и желе, които да бъдат доставени в Австрия с FedEx. Както и че познава американец, който през цялото си 24-дневно пътуване е поръчвал спагети Болонезе във всеки ресторант, в който е стъпвал.
Жител на Честър, често посещаван туристически град в Англия, свидетелства, че редовно вижда американци, които слизат от туристическия автобус в центъра, отиват в Starbucks за кафе, след това се местят в McDonald's за обяд и си тръгват, без изобщо да се погледнали града.
"Имам три апартамента, които давам под наем в Честър. Сърцето ми се свива, когато дойде заявка от американци, защото с тях ще ми отнеме поне двойно повече време и усилия са де разбера. Списъкът с въпроси ще е безкраен, обикновено върху крайно тривиални въпроси. Европейците не питат така, за тях е нередно да задават толкова много глупави въпроси", споделя същият човек и дава няколко класически примера.
"Помолих за апартамент на първия етаж, защо сте ми нали стая с номер 132", "Картичката, на която е принтирана "парола за wi-fi" с паролата за wi-fi-то ли е?", "Това влак ли е", са сред малкото примери за това колко дразнещи могат да бъдат тези хора, обикновено без изобщо да целят това.
Класически е и разказът за разговор между двойка американци, които се чудят защо кралицата е вдигнала замъка Уиндзор на едва няколко километра от летище "Хийтроу". Според мъжа, тя явно не е толкова богата, колкото се смята, щом не е могла да си построи резиденция по-далеч от пътя на самолетите.
Освен това често се случва американци в чужбина да смятат, че са в тематичен парк, а не в реална среда. В живописния и пълен със средновековни сгради Брюж в Белгия не е рядкост хора от САЩ да питат местните кога затваря паркът.
По-зле е положението в норвежкия архипелаг Свалбард далеч на север, където се случва американци да влизат в къщите на местните хора, отново защото смятат, че това е тематичен парк, а не реално място, където живеят реални хора.
При това положение е напълно нормално американците, пословични с ограничените си познания по география, да бъркат различните страни. Например да се оплакват, че няма кенгуру в Австрия, както и да пристигат в пълно зимно облекло насред лятото в Австралия, очаквайки студа на Австрия извън летището.
Или пък да търсят Алпите насред Швеция.
Липсата на елементарни познания при някои дори граничи с отсъствие на базов здрав разум. В Норвегия туристка на тур за наблюдение на среднощното слънце попитала къде е то, защото смятала, че след полунощ в Арктика се появява друго слънце.
Исландски гид разказва как завел група американци на ледник и обяснил, че глетчерът е там от хиляди години и не се топи. На връщане, вече в автобуса, забелязал, че една жена носи голям къс лед от глетчера. Обяснил ѝ, че не може да го внесе в рейса, защото ще се разтопи. Американката контрирала: "Вие казахте, че не се топи!"
Гидът ѝ позволил да внесе леда, но само ако го държи в раницата си. И тя го послушала...