Това едва ли е мечтаната почивка: отиваш в Рим, посещаваш Колизеума, обикаляш под безмилостното слънце, а изведнъж екскурзоводът ти припада и... умира.
Звучи като извратен и доста груб черен хумор, но е напълно истински случай. Преди дни италиански гид почина пред очите на туристите в древния амфитеатър, вероятно от инфаркт.
56-годишната Джована Мария Джаммарино се е свлякла на земята, докато е водела група из Колизеума. Двама туристи са опитали да ѝ помогнат, но жената е починала.
Инцидентът е станал в късния следобед, около 17:30 часа. Времето не е било прекалено горещо - около 30 градуса, макар че в нагретия от слънцето каменен Колизеум усещането е било за по-високи температури.
••• Ето още интересни места в Рим:
Според колегите на Джована причина за инцидента е жегата.
"Добавяме името ѝ към тъжния списък на свързаните с работното място смъртни случаи в страната", цитира "Кориере дела Сера" прощалния пост на колегите на Джаммарино в социалните мрежи.
Тепърва ще става ясна точната причина за смъртта на жената, но професионалните организации на екскурзоводите реагираха моментално. И напомниха за нещо, за което отдавна предупреждават:
Летата вече са прекалено топли, и туризмът и институциите, които са свързани с него, трябва да се съобразят с това. Иначе рискуват живота на гидовете, а и на туристите.
"Работното време на Археологическия парк Колизеум (който включва Колизеума, Римския форум и хълма Палатин - б.р.) трябва да се промени през лятото. Безполезно е да говорим за "извънредни ситуации при горещо време" сякаш са нещо ново: климатичните промени са факт, и от няколко години да се работи на Римския форум от 10 до 16:30 е непоносимо", написа във Facebook Изабела Руджиеро, президент на Асоциацията на лицензираните екскурзоводи в Италия.

Според нея министерството на културата трябва да има това предвид за Колизеума, Форума и Палатин. В момента лятното им работно време е от 8:30 сутринта на амфитеатъра и 9 часа на Форума. Според Руджиеро това е неподходящо и трябва да се промени за периода от юни поне до края на август.
Тя твърди, че асоциацията настоява от 3 години забележителностите да отварят в 7 сутринта, а работното време да се удължи и с един час допълнително вечер. В летния период в момента то е до 19:15 ч.
От националната федерация на екскурзоводите на Италия Federagit също наскоро настояха Археологическият парк Колизеум да отваря час по-рано.
"Тежко е. Често е дори опасно да ходиш на Форума между обед и 15:30 часа", обяснява и екскурзоводът Масимо де Филипис пред АП преди седмици.
Дехидратираните туристи често припадат в лятната жега, казва Франческа Диумич, представител на 300 гидове от Рим в националната федерация.
Въпреки че в италианската столица жегата може да бъде убийствена, Колизеумът не затваря - за разлика от Акропола в Атина, който в последните години не е достъпен за посетители в най-горещите часове в най-тежките дни на горещи вълни.

Проблемът с туризма в най-горещите месеци на годината не е само в Италия. В края на юни от Световната федерация на асоциациите на екскурзоводите предупредиха, че "екстремните горещини вече не са изключение, а правило, което изисква внимание, адаптация и солидарност с нашата професия".
Оттам напомниха, че отговорността на екскурзоводите в подобно време не е само по отношение на гостите им, но и към самите тях.
"В такива времена професионалното водене на туристи е повече от осигуряване на тур. То е и грижа - за гостите, колегите и собственото здраве", поясни президентът на федерацията Себастиан Франкенбургер.
От федерацията напомнят и нещо, за което туристите често не си дават сметка - да водиш групи в изключително горещо време е тежко и психически, и физически.
Гидът трябва да говори и обяснява, да направлява групата и да е нащрек - за разлика от гостите си.
Изабела Руджиеро от Асоциацията на лицензираните екскурзоводи също предупреждава, че работата им е изключително натоварваща. "Всички наши водачи страдат от болести, които обичайно се появяват или при по-възрастни хора, или при спортисти", казва тя.
Гидовете са на крак по 8 часа на ден, често носят тежки чанти, ходят по стръмни стълби и редовно при температури до 40 градуса, по асфалт и археологически обекти без сянка.
••• И се налага да търпят и това:
"Един гид си отиде завинаги, но в последните години твърде много други напуснаха за други по-безопасни и по-малко изискващи работни места", пише Руджиеро.
От Колизеума изразиха съболезнования за смъртта на Джована Джаммарино, същото направиха и от кметството на Рим и от Министерството на културата. Още през юли от археологическия парк обявиха пред АП, че се работи за разширяване на работното време.
За момента то все още е от 8:30 до 19:15 ч. Без значение каква е температурата.