Винаги е удоволствие да попаднеш на телефон, който е създаден не само за да се продава добре, но и за да се превърне във визитка на компанията.
Това са устройства, в които се влага много внимание, спецификации и качество, което да ги отличава от всички останали флагмани на пазара.
Точно такъв е и случаят със Sony Xperia XZ Premium.
Гордата японска марка тази година реши да прекрати акцентирането върху т.нар. „премиум стандарт" телефони, които се позиционираха в средния клас, и сложи край на сериите Xperia X и Xperia X Compact.
Вместо това получаваме нещо много по-различно: доста по-висок клас телефон, първият модел с 4K HDR дисплей и един от малкото на пазара към момента, които са екипирани с мощния процесор Snapdragon 835. При това - дава възможност да заснемате невероятно видео със суперзабавен каданс.
Колкото за дизайна - при нас пристигна в т.нар. „светещ хром" - цвят, който придава огледален ефект на задния панел. Стига да внимавате и да не оставяте твърде много пръстови отпечатъци по него. В България се продава и с „морско черно".
Телефонът е сравнително по-голям (156 x 77 x 7.9 mm) и малко по-тежък (195 гр) от Huawei P10 и Samsung Galaxy S8. Това обаче в никакъв случай не трябва да се смята за недостатък - ако сте мъж с по-голяма ръка, най-вероятно при P10 и S8 ще усетите леко неудобство при захвата и притеснение, че телефонът може да се изплъзне и начупи.
Увличането по тренда за производство на по-малки устройства не е за предпочитане от всички потребители, води до ограничения във функционалността на телефона и до ненужното му оскъпяване.
Sony Xperia XZ Premium не се поддава на такива ограничения. В тялото му спокойно е разположен 5.46-инчов екран, с достатъчно пространство от всички страни. За сметка на малко по-ниско съотношение "екран-тяло", получавате доста приличен стерео звук от вградените тонколони в предната част на корпуса.
Големият му плюс спрямо конкурентите: екранът е с истинска UHD 4k резолюция и HDR (с висок динамичен обхват).
Технологията от телевизорите Bravia на Sony е внедрена в Xperia XZ Premium и показва как трябва да изглежда екранът на един телефон. „Подсилен" е и с някои софтуерни тънкости като X-reality, която добавя липсващи пиксели, намалява шума и подобрява текстурата. Така можете да гледате и по-нискокачествено съдържание на него, без да забележите разликата.
4K HDR видео за мобилни устройства можете да получите от Amazon Prime Video и Netflix, и е функция, с която не могат да се похвалят много телефони към момента.
Смятаме обаче, че основната причина телефонът да е с толкова добър екран не е възпроизвеждането на съдържание. По-скоро тайната се крие в „произвеждането" му, и по-точно функционалностите на Motion Eye камерата.
Да започнем с видеото. Както може да се очаква, предлага впечатляващ 4K HDR режим (нещо, което се надяваме да срещаме тепърва при повече телефони на пазара). Качеството на заснемането отговаря на това, което можете да гледате на телефона си, а, спокойно можем да кажем - и на свръхскъпия си модерен телевизор.
Едно от любопитните неща за камерата е, че Sony са вградили директно в нея бърза памет, позволявайки й да произведе още нещо, което за първи път се предлага при телефоните - slow motion видео, снимано с 960 кадъра в секунда.
Трябва само да уловите момента.
Ако трябва да сме по-точни - улавяте 0.18 секунди, които после ви се струват цяла вечност. Само си представете колко много „епизоди" можете да снимате и после да ги споделите във Facebook, за удивление на приятелите си.
Допълнителната бърза памет помага не само при видео заснемането. Когато насочите камерата и сензорът засече движение в кадъра, телефонът вече започва да се приготвя за потенциална снимка.
Резултатът: когато натиснете бутонът, няма абсолютно никакво забавяне на заснемането.
Апаратът разчита много на добър автофокус от три сензора, които за първи път видяхме при Xperia XZ: лазерен автофокус, RGBC инфраред сензор (който отговаря за баланса на бялото) и ExmorRS. Последното е името на техническото чудо, което прави възможни бързите снимки, видеото на забавен каданс и снимането при по-слаба светлина. Това е трислоен CMOS сензор, нещо, което Sony успешно използват и във фотоапаратите си, с добавената DRAM вградена бърза памет, за която споменахме вече.
Камерата и екранът обаче сами по себе си не са достатъчни. Телефонът ползва един от най-добрите процесори на пазара в момента - Snapdragon 835. Само няколко телефони използват този чип, а половината от тях не са достъпни на българския пазар. В този смисъл - със Sony Xperia XZ Premium можете да сте спокойни, че получавате много добро качество от гледна точка на производителна мощ.
Едно от предимствата на процесора е, че е енергийно ефективен. В комбинация с батерията от 3,230mAh, това означава, че телефонът спокойно издържа цял ден средно натоварване и дори запазва 15-20% батерия, ако ви потрябват извънредно.
С други думи - няма да ви се налага да се притеснявате къде да заредите телефона си още следобед, за да не ви изостави в най-неподходящия момент. За модерен смартфон това е доста прилично удобство.
Xperia XZ Premium поддържа и Quick Charge 3.0, което означава, че правилното зарядно капацитетът на батерията се възстановява около четири пъти по-бързо от стандартното. Впрочем, това е още една графа, по която бие някои от директните си конкуренти.
За финал трябва да добавим и интересното решение сензорът за пръстовото разпознаване да се остави на страничния панел на телефона - отнема малко време да се свикне, но изобщо не е лошо.
Както казват от Sony: Всичко става „Уау".