С такива фенове е по-добре да се играе на празни стадиони

С такива фенове е по-добре да се играе на празни стадиони Снимка: Getty Images

Цяла година гледахме мачове без публика. Пандемията от COVID-19 ни отне най-съществената част от футбола - феновете. И затова всички бяхме радостни, когато стана ясно, че стадионите за Евро 2020 ще бъдат частично запълнени със страстни запалянковци.

Това трябваше да бъде предимство и за Испания като една от страните-домакини. Но част от публиката се обърна срещу отбора. И по-точно срещу един състезател - Алваро Мората.

Още преди началото на Европейското първенство беше ясно къде е слабостта на този отбор на Испания - в централния нападател. Виждаше се срещу всеки по-сериозен съперник, срещу който тимът на Луис Енрике се изправяше в последните две години.

"Ла фурия" често е имала проблеми с този пост, но дори без типичен централен нападател спечели две поредни европейски първенства, а между тях стана и световен шампион. А не е като в този отбор на Испания да няма класа за нещо повече от 0:0 срещу Швеция, пък било и без гол от деветката.

Да, Мората вкара четири гола в квалификациите по пътя към Евро 2020, но е правилно да отбележим, че три от тях дойдоха срещу отбора на Малта. Четвъртият нападателят на Ювентус вкара именно срещу шведите, но в понеделник вечер не успя да го повтори.

Пропускът му в 38-ата минута предизвика мощни освирквания на част от публиката на стадиона в Севиля. Показаха ясно недоволството си от пропуска и при смяната му в 66-ата минута толкова явно, че на Енрике му се наложи да се опитва да ги успокоява.

С такива фенове е по-добре да си играем на празни стадиони, сигурно си мислеха част от националите на Испания, но хората по трибуните очакваха да видят нещо повече от своите любимци. Не се получи и е нормално да бъдат разочаровани и да го показват.

Да не говорим, че в двубой, в който бе абсолютен фаворит, "ла фурия" можеше да остане и без едната точка, тъй като шведите също имаха едно-две добри положения, при които с малко повече сила и точност у Александър Исак и съотборниците му можеха да шокират домакините.

В играта на Испания отново не липсваше острота, фланговете работеха, Коке и Дани Олмо допринасяха за агресията в средата на терена и печелеха спорните топки, но неуспехът пред гола продължава да бъде сериозен проблем за тима. И селекционерът има само няколко дни да го реши преди мача срещу Полша в събота.

Поляците ще хвърлят всичко в дуела след загубата с 1:2 от Словакия на старта, а при още един неприятен резултат има шанс от скрит фаворит за трофея Испания да се сбогува с турнира още в груповата фаза. И то на фона на лелееното завръщане на домакинските фенове.

Мората получи подкрепа не само от треньора, но и от съотборниците си. Бранителят на Манчестър Сити Аймерик Лапорт, който изкара испански паспорт точно преди първенството, след като продължаваше да не получава повиквателна за френския национален отбор, се зарече, че следващият път роденият в Мадрид нападател ще вкара хеттрик и ще запуши устите на всички критици.

Мачът срещу Полша би бил перфектен момент за нещо такова. Въпросът е дали Мората изобщо ще бъде титуляр. Защото за мястото на централния нападател спори с Жерар Морено, който не само че е истинският №9 на Испания, но и вкара десет гола повече от Мората на клубно ниво през сезона (30 срещу 20) и помогна на Виляреал да спечели Лига Европа, разписвайки се и на финала срещу Манчестър Юнайтед.

Морено получи 15-ина минути срещу Швеция, но в събота може да започне като титуляр. Вторият мач на европейско първенство е далеч не най-подходящото място за експерименти, но се видя, че План А с Мората не работи. Поне до първия съдийски сигнал в събота топката е у Луис Енрике.