Социалните служители от Министерството на труда и социалната политика са спасили 1733 деца от изоставяне през изминалата година.
Справката за 2018 г. беше разпространена от ведомството, за да опровергае спекулациите, че социални работници отнемат незаконно деца от семействата им.
Оттам допълниха, че основният приоритет в работата на социалните служби е децата да се отглеждат от своите майки и бащи.
В тази връзка се осъществяват редица дейности за подкрепа на семействата и повишаване на родителския капацитет чрез осигуряване на подходящите социални услуги, се казва още в изявлението.
От МТСП подчертаха, че извеждането на детето от семейството е крайна временна мярка за закрила, която се базира на прецизно проучване и оценка на конкретния сигнал за дете в риск.
За 2018 г. в семейства на роднини и близки са били настанени 731 деца.
Изключение правят случаите, в които се е наложило спешно извеждане на детето от семейството като и там основната цел е връщането му на биологичните родители.
През изминалата година социалните работници са работили по 1235 случая за реинтеграция на детето обратно в семейството му. В 495 от тях тя е била успешна и детето е върнато на родителите.
По много от останалите случаи работата продължава и в момента.
Това е поредният опит на властите да разсеят съмнения, появили се в социалните мрежи, че деца биват неправомерно отнемани от биологичните си родители и че социалните служби злоупотребяват с властта си.
Подобни спекулации има и заради замразената в момента Стратегия за детето 2019-2030 г., срещу която в неделя в София се проведе малоброен протест.