Напук на пандемията и призивите да не се провежда традицията за леденото мъжко хоро във водите на Тунджа, десетки калоферци все пак влязоха в реката за Богоявление.
Първоначално кметът на града Румен Стоянов призова съгражданите си да не правят хорото, но след това си смени мнението си и заяви, че нищо не може да ги спре да влязат в реката за ритуала. Все пак Стоянов призова поне хора от други населени места да не идват.
В крайна сметка тази сутрин край реката се бяха събрали около 50 души, които участваха в леденото хоро за Богоявление. Около реката имаше полицейско присъствие, като униформените следяха да нямам струпване на хора.
Все пак сред участниците в хорото нито един не носеше с маска или други защитни средства. Очаквано за танца също така и никой не спазваше изискваната дистанция.
Спазен беше и другият ритуал за Богоявление - хвърлянето на кръста от свещеник във водата. Самият кръст бе спасен и предаден на най-малкия участник в хорото, който влиза във водата на раменете на някой от участниците.
След хвърлянето и спасяването на кръста към хорото се присъединяват и музикантите с гайдите, тъпаните и се пеят песни.
Местните вярват, че тези, които влязат в студената река, ще се калят и ще са здрави цяла година. Това беше и причината калоферци да заявят, че няма кой да ги спре независимо от епидемичната обстановка и полицейското присъствие.
Въпреки това литийно шествие за празника нямаше.
Макар местните да твърдят, че леденото хоро е традиция на поне няколко столетия, данните показват, че тя реално се датира от преди около 50 години и съвпада с опитите на социалистическата "Балкантурист" да обособи специфични туристически атракции, с които да привлича посетители.
В галерията ни можете да видите снимки от събитието.