На 14 септември Православната църква отбелязва празника Въздвижение на Светия кръст Господен, наричан Кръстовден. Празникът е познат в народната традиция още като Гроздоберник и с него се отбелязва началото на есента.
Това е един от Дванадесетте велики християнски празника, като на него се отбелязва чудодейното явяване на Светия кръст в сънищата на император Константин Велики, намирането на Светия кръст на Голгота от майката на Константин Велики царица Елена, посетила светите места в Палестина, връщането на животворящия Кръст от персийски плен през XVII век.
След като кръстът, на който е разпнат Спасителят Иисус Христос се превръща в символ на новата вяра - знак за спасението и изкуплението на греха, той започва да олицетворява за вярващите жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството.
Смята се, че на този ден се е случило чудото с намирането на кръста от майката на император Константин - Елена, която била отдадена християнка. Благодарение на нея са построени множество храмове, като тя самата раздавала широко благотворителност за бедните.
Царица Елена в чест на победата на синът цар Константин над Максенций и провъзгласяването му за император на цялата Римска Империя решила да построи на Голготския хълм Величествен храм Св. Възкресение Христово. Когато започнали да копаят основите, открили трите кръста - Христовия и на двамата разбойници.
Според поверията тя в началото не могла да определи чий е Христовият кръст, но минала наблизо погребална процесия ѝ помогнала за това. Когато тя допряла третия кръст до ковчега на покойния младеж, станало чудо и мъртвецът оживял и се изправил.
Това чудо зарадвало клетата майчица и сродници, които придружавали погребението и те започнали да прегръщат момчето. Други, които придружавали царица Елена прегръщали и целували Кръста Господен. Така кръстът от средство за наказание станал средство за спасение. Кръстът станал символ и знаме на християните и с него те побеждавали всяко зло.
По традиция у нас в навечерието на Кръстовден се събират хора в местността Кръстова гора, където се вярва, че се пази парче от Кръста Господен. Миряните нощуват на открито на святото място, като вярват, че в нощта срещу Кръстовден се случват чудеса и се изцеряват болести.
На Кръстовден се спазва строг пост. Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента.
Имен ден празнуват: Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана.