Технологичният пионер, филантроп и съосновател на компанията за чипове Intel Гордън Мур почина на 94-годишна възраст в Хавай, съобщават световните агенции.
Мур започва да работи върху полупроводници през 50-те години на миналия век.
Той е човекът, който предсказва, че мощността на компютрите за обработка на данни ще се удвоява всяка година - концепция, която по-късно е преработена на всеки две години.
Именно това впоследствие се превръща в "Закона на Мур" - основата на индустрията за компютърни процесори, която повлия на революцията в персоналните компютри.
Две десетилетия преди началото на компютърната революция, Мур пише в статия, в която залага тезата, че интегралните схеми ще доведат до "такива чудеса като домашни компютри - или поне терминали, свързани към централен компютър, автоматични контроли за автомобили и персонално преносимо комуникационно оборудване".
Във въпросната статия от 1965 г. той отбелязва, че благодарение на технологичните подобрения броят на транзисторите на микрочиповете се удвоява всяка година, откакто интегралните схеми са изобретени няколко години по-рано.
Именно там той разписва и идеята си, която впоследствие ще бъде запомнена като "Закона на Мур", която дава перспектива на създателите на чипове за това в каква посока да насочат усилията си.
След публикуването на статията на Мур, чиповете с памет стават по-ефективни и по-евтини с експоненциална скорост.
След като получава докторска степен, Мур се присъединява към лабораторията Fairchild Semiconductor, която произвежда транзистори и интегрални схеми.
Разрастването на тази компания полага основите за трансформирането на полуострова на юг от Сан Франциско в това, което днес наричаме Силициевата долина.
През 1968 г. Мур напуска Fairchild, за да създаде заедно с бившия си колега и Робърт Нойс компанията Intel.
Новата компания спомага за задвижването на значителен технологичен прогрес по света, с което на практика позволява появата на персонални компютри и зараждането на всички технологични гиганти като Apple, Facebook и Google след това.
"Всичко, което се опитвах да направя, беше да предам това послание, че като поставим все повече и повече неща върху чип, ще направим цялата електроника по-евтина", казва Мур в свое интервю от 2008 г.
Корпорацията Intel отдаде почит на своя съосновател, като туит заяви: "Загубихме визионер. Гордън Мур, благодарим ти за всичко".
Today, we lost a visionary.
— Intel (@intel) March 25, 2023
Gordon Moore, thank you for everything. pic.twitter.com/bAiBAtmd9K
Настоящият главен изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер коментира, че Гордън Мур е задал пътя на технологичната индустрия чрез своето прозрение и визия и десетилетия наред е служил за вдъхновение на технологични лидери и предприемачи.
"Той оставя след себе си наследство, което промени живота на всеки човек на планетата. Споменът за него ще продължи да живее. Благодарен съм, че го познавах", пише Гелсингер в туит.
Извън технологичния сектор, Мур посвещава голяма част от живота си в по-късните си години на филантропията, като заедно със съпругата си Бети създава фондацията "Гордън и Бети Мур", посветена на климатични каузи.
През 2002 г. президентът Джордж Буш награди Мур с Медала на свободата - най-високото гражданско отличие в САЩ.