Проява на съпричастност към колега писател доведе до поредна заплаха срещу авторката на магическия свят на Хари Потър - Дж.К. Роулинг.
Полицията в Шотландия съобщи в неделя, че разследва информация за "онлайн заплаха", отправена към писателката.
До това се стига, след като в социалната мрежа Twitter Роулинг определи като "ужасяващи новини" информацията за нападението над Салман Рушди. Авторът на книгата "Сатанистки строфи" беше неколкократно намушкан с нож при своя публична поява в петък. В публикацията си Роулинг изрази надежда, че колегата ѝ ще бъде добре.
В отговор потребител на Twitter, с име на профила Меер Асиф Азиз, написа: "Не се притеснявай, ти си следващата".
Роулинг сподели скрийншоти на заплахата с призив от Twitter да реагират. По-късно публикува отговора от екипа на социалната мрежа - според тях в "ти си следващата" няма нарушение на правилата.
.@TwitterSupport any chance of some support? pic.twitter.com/AoeCzmTKaU
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 13, 2022
Въпреки това от друго място са взели мерки - писателката съобщи, че полицията се е заела със случая, а в скоби поясни, че органите на реда вече разследват и други заплахи срещу нея.
Публична реакция имаше и от Warner Bros. Discovery - компанията-майка на студиото Warner Bros., филмиращо историите от магическия свят, създаден от Роулинг. Представители на компанията осъдиха заплахите и посочиха, че "застават зад [Роулинг] и всички автори, разказвачи на истории и създатели, които смело изразяват своята креативност и мнения".
Допълниха, че в компанията вярват в свободата на изразяване, мирния дискурс и подкрепата за онези, които излагат мненията си публично. От Warner Bros. Discovery осъждат и нападението над Рушди.
Дж.К. Роулинг не за пръв път се сблъсква със заплахи за живота си.
Авторката на книгите от поредицата "Хари Потър" разбуни духовете още през 2019 г., когато разкри своите виждания по темата за пола. Коментарите ѝ тогава бяха провокирани от предложения за законови промени във Великобритания.
В поредица от туитове, а след това и в онлайн есе, Роулинг защити позицията си, че правата на жените са застрашени от твърденията, че биологичният пол не е реален. Обясни, че позициите ѝ са базирани на опита ѝ като жертва на домашен тормоз и сексуално насилие.
Роулинг коментира, че повечето транссексуални хора наистина заслужават "защита", но изрази мнение, че не е безопасно който да е мъж, който "вярва, че е, или се чувства като жена" да бъде допускан в дамски съблекални или тоалетни.
Някои - включително организации за защита правата на ЛГБТ общността - възприеха думите ѝ като насочени срещу транссексуалните. Това доведе до обиди - от обвинения в трансфобия през използване на термина TERF (изключваща транссексуалните радикална феминистка).
Някои активисти обаче стигнаха по-далеч. През ноември 2021 г. Роулинг разкри, че срещу нея са отправени множество заплахи за живота ѝ.
Писателката тогава се оплака и от активисти за правата на транссексуалните, които бяха публикували в Twitter снимка как стоят пред дома ѝ, а адресът е видим. "Може би... най-добрият начин да защитите движението си не е да заплашвате жени, а да спрете да ни следите, тормозите и заплашвате", коментира тя тогава.