Не, Ледения човек не е името на някой супергерой от поредния холивудски блокбъстър, макар и да звучи доста подходящо.
Всъщност така е наречена най-известната мумия в Европа, която наскоро отбеляза 30 години, откакто бе открита в Алпите.
Вече три десетилетия Ледения човек Йоци, кръстен на планинския регион Йоцтал по итало-австрийската граница, продължава да привлича научен и обществен интерес. Това е така, защото неговите останки представляват една от най-добре съхранените по естествен път мумии в света, разкриваща детайли за живота на хората преди хиляди години.
Неслучайно Йоци е считан и за една от най-важните археологически находки за 20-и век и е обект на на безброй книги, документални филми и дори игрален филм, пресъздаващ живота му в Европа през каменно-медната епоха, както и действията, довели до преждевременната му насилствена смърт.
Днес обаче за него се грижат в Южнотиролския археологически музей в Болцано, Италия, където тялото му се изследва и съхранява при непрекъсната температура от -6 градуса. Отделно от това няколко пъти в годината то се покрива със стерилизирана вода, за да се създаде една външна защитна ледена обвивка, каквато е имал в продължение на 5300 години.
Though he lived 5,000 years ago, Otzi the Iceman was not a strict adherent to the Paleo diet https://t.co/VjyddqFgMN pic.twitter.com/O6lSkpH7ai
— Los Angeles Times (@latimes) July 12, 2018
Йоци е открит през 1991 г. от двама немски туристи, минаващи през алпийския проход Тизенйох на височина 3210 м. Те забелязали горната част на човешко тяло да се показва над ледената покривка на ледника и първоначално дори помислили, че става въпрос за тялото на човек, попаднал там скоро. Властите разбират, че става въпрос за мумифицирани останки на няколко хиляди години едва, когато те са отнесени с хеликоптер в института по съдебна медицина в Инсбрук.
Първоначалната оценка предполага, че Йоци е на около 4000 години, но допълнителни радиовъглеродни анализи показват, че всъщност той е на повече от 5300 години и е живял преди възхода на най-ранните градове в Европа и дори преди да бъде издигната първата пирамида в Египет. Това е времето на каменно-медната епоха, преход между неолита и бронзовата епоха, когато човечеството за първи път започва да използва метал. Тогава се развиват и първите сложни социални структури.
От откриването си досега Йоци е подлаган на множество обстойни анализи, които разкриват подробности за живота му и епохата, в която е живял, а първоначалният фокус е върху неговата физика.
Ясно е, че е бил левичар с височина 1,55-1,60 м. и е тежал около 50 кг. Ниските нива на подкожни мазнини пък показват, че е бил слаб и доста жилав, а по времето на смъртта си е бил на 40 години.
Йоци обаче е никакъв случай не е бил здрав и е страдал от доста здравословни проблеми. Имал е непоносимост към лактоза и рядка генетична аномалия, заради която му липсва 12-ият чифт ребра. Също така е страдал от чревни паразити, лаймска болест и възпалени колене, ханш, рамене и гръб. В различни моменти от живота си е чупил няколко пъти ребра, както и носа си, а хоризонтални резките по ноктите му показват, че в последните месеци преди смъртта си е гладувал. Бил е генетично предразположен към атеросклероза, а компютърната томография потвърждава, че той е най-старият известен случай на сърдечно заболяване в света.
Интересно за Йоци е, че по тялото му са намерени цели 61 добре запазени татуировки, които не е ясно с каква цел са били правени. За разлика от мастилото и иглите, използвани сега, тогава татуировките са правени чрез разрези в кожата, които след това са пълнени с въглен.
Повечето от тях се намират около места, където костите и ставите на Йоци са износени, което навежда на мисълта, че са считани като древен метод за лечение на болка. От друга страна някои са нарисувани по гърдите и водят до различни предположения, които варират от ранна акупунктура до част от система на ритуали и духовни вярвания.
Със сигурност обаче се знае с какво се е хранил и даже каква е била последната му закуска. В часовете преди смъртта си Йоци се гощава обилно с хляб от лимец, месо на благороден елен и алпийска дива коза.
The first picture of Ötzi as he emerged from the melting ice, taken by the finders – the German couple Helmut and Erika Simon. (1991) - Photo Credit: Paul Hanny, Gamma-Rapho via Getty. pic.twitter.com/DtNNvNeNXr
— Archaeology & Art (@archaeologyart) October 28, 2021
Детайлни анализи на вещите му показват и как е живял, а учените даже успяват напълно да възстановят облеклото му. Долната и горната част са изработени от кожите на местни породи овце и кози. Обувките му са изплетени от дива трева и пристегнати с кожа, а пък шапката му е направена от кожа на кафява мечка. Със себе си Ледения човек е носил нож с кремъчно острие, кутия, изработена от брезова кора, в която има въглен за палене на огън. Освен това той е имал колчан за стрели, както и лък за тях.
Най-ценният му предмет обаче бил брадва на Йоци, чието острие представлява 99,7 % чиста мед. Това е изключително скъп предмет за онова време, а откриването му реално става повод за изместване на началото на европейската медна епоха с хиляда години.
Как обаче намира смъртта си Ледения човек?
Когато от леда, експертите предполагат, че Йоци е жертва на злополука при алпинизъм. През 2012 г. обаче изследвания показват, че той е станал жертва на убийство. Дупка между палеца и показалеца на дясната ръка разкрива, че е намушкван няколко дни преди да умре. Това е защитна травма, вероятно получена в опит да хване връхлитащото острие.
Тя все още заздравява, когато е нападнат отново, този път със стрела, която уцелва артерия в лявото му рамо и практически го умъртвява за минути. Според учените разположението на тялото, както и входната рана откъм гърба предполагат, че Йоци е бил причакан и нападнат от засада. Впоследствие той получава и втора травма - мозъчен кръвоизлив. Той би могъл да е резултат от падане след като е уцелен от стрелата или причинен от удар с тъп предмет като опит убецът му да го довърши.
Три десетилетия след откритието си, Йоци продължава да ни удивлява. Мумията предоставя прозорец в живота и епохата на човек от преди повече от 5000 години. Облеклото и инструментите му показват, че е бил добре адаптиран към околната среда и е бил добре запознат с растенията, животните и технологиите на своята епоха.
Сега учените продължават да го изследват и правят всичко възможно да го съхранят във възможно най-добро състояние, бъдещите проучвания, използващи нови и иновативни технологии да могат да разкрият още повече за живота и времето на Йоци.