Луис Енрике искаше да създаде "шоу" за испанските фенове в Катар, но в крайна сметка се превърна в нищо повече от фигура, която да канализира негативните емоции от ранното отпадане от Мондиал 2022.
Въпреки че смаза противника си в притежанието на топката, Мароко се оказа много по-корав съперник от очакваното. Африканският тим оцеля до дузпите, а при изстрелите от бялата точка изпълнителите на "ла фурия" бяха кошмарни и пропуснаха и трите си дузпи.
Мароко се класира за исторически първи четвъртфинал на световни първенства в историята си, където ще срещне Португалия, докато испанците изпращат едно десетилетие, в което забравихме за онзи отбор, който в рамките на четири години стана световен и два пъти европейски шампион.
Испания не е прескачала фазата на осминафиналите, откакто спечели титлата в ЮАР през 2010-а. За страна, която се слави като една от тези с най-добрата инфраструктура и с едно от топ първенствата в света, това е истински провал.
Отпадането в груповата фаза през 2014-а бе отдадено на т.нар. "проклятие на шампиона". Но след това последваха две отпадания на осминафиналите, и то след изпълнения на дузпи. Дори няма да споменаваме качеството на съперниците, от които бяха отстранени, в лицето на Русия през 2018-а и Мароко сега в Катар.
Испания не е пропускала участие на световни първенства от 1978 г. "Ла фурия" винаги е била слагана сред фаворитите, но статистиката показва, че на тези 12 първенства представянето на испанците е по-скоро разочароващо. В едва пет от случаите Испания успява да достигне до четвъртфиналната фаза и само веднъж да я прескочи - през 2010-а, когато извървя целия път до трофея.
В останалите седем силите на иберийците привършват или още в груповата фаза, или на осминафинала.
8 години мъки
Всички в Испания се надяваха, че след спечелването на световната титла националният отбор го очакват още много успехи. Но статистиката след ЮАР е плачевна. "Ла фурия" се представи кошмарно на последните три мондиала.
В последните си 11 мача на световни първенства Испания успя да спечели само три. Иберийците успяха да победят Австралия през 2014-а (в мач без значение), Иран през 2018-а и Коста Рика през 2022-ра. И трите отбора никога не са влизали в Топ 20 в ранглистата на ФИФА.
Бразилия 2014 - "проклятието на шампиона"
Отпадането в груповата фаза през 2014-а бе отдадено на т.нар. "проклятие на шампиона". Жертва на това проклятие паднаха още Франция през 2002-ра, Германия през 2018-а.
В Бразилия Висенте дел Боске взе почти всички световни шампиони отпреди четири години. Именитият треньор не понечи да прави промени в селекцията, но това се оказа грешка. След загуби с 1:5 от Нидерландия и 0:2 от Чили Испания се намираше на последното място в групата без шансове за класиране. Тогава дойде и победата за престиж над Австралия.
Мондиал 2014 сложи край на цикъла за играчи като Икер Касияс, Карлес Пуйол, Жерар Пике, Давид Вийя, Фернандо Торес, Шави и Андрес Иниеста. Въпреки че повечето продължиха да играят и след Световното, ролята им ставаше все по-периферна, а и бе ясно, че идва време за промяна.
Русия 2018 - отбор без треньор
Испания пристигна в Русия "с голяма кошница" на гърба на перфектна квалификационна кампания. В навечерието на турнира обаче всичко рухна. Джулен Лопетеги бе отстранен, след като стана ясно, че е подписал предварително споразумение с Реал Мадрид и че ще поеме "белия клуб" след мондиала.
На негово място застана Фернандо Йеро, а първенството се превърна във фиаско за "ла фурия". След равенства с Португалия и Мароко и победа над Иран в групата дойде катастрофата срещу домакина Русия и отпадането след изпълнение на дузпи.
Тогава се смяташе, че проблемът е фигурата на селекционера. Затова Федерацията се обърна към Луис Енрике, който да поправи щетите, нанесени след кошмара в Русия.
Катар 2022 - от скрит фаворит до нова издънка
Испания бе сред вълнуващите отбори в Катар. Млад, бърз, с огромен потенциал и сърфиращ на вълната на тики-така. Това беше отбора на Луис Енрике, както самият той го кръсти.
"Ла фурия" започна с вихрено 7:0 срещу Коста Рика и Енрике обяви, че точно такъв иска да вижда отбора си. Испания и целият свят се влюбиха в мълниеносния стил на игра на иберийците, но след това дойде равенството с Германия, при което, сякаш, Ханзи Флик показа на всички как да неутрализира Испания.
Двубоите срещу Япония и Мароко ще служат като отправна точка в работата на следващия селекционер. Въпреки че владееше топката в почти 80% от времето, Испания загуби и двата мача.
Играчите на "ла фурия" опитаха над хиляда паса, 926 от които точни, срещу само 304 на Мароко. Но прекрасно организираната защита на африканците свърши повече работа от прехвалената испанска нападателна.
Енрике каза, че е карал футболистите си да тренират по хиляда дузпи, но накрая те не успяха да вкарат нито една.
"Аз избирам изпълнителните на дузпи, това бяха най-добрите за мен на терена - каза Енрике след отпадането от Мароко. - Ако има нещо, което бих променил, то това би било да сменя (вратаря на Мароко Ясин) Буну и да сложа друг вратар на негово място. За мен дузпите не са лотария. Трябва да контролираш емоциите си.
Доминирахме през целия мач, но така и не успяхме да отбележим. Това е реалността, това е истината."
Испанските медии не се смилиха над отбора след отпадането, определяйки го като "ужасно" и "катастрофално". "Ел Мундо" написа, че "фиаското" на Испания е приключило по най-ужасния начин - "със саморазрушителни дузпи".
Истината е, че Испания разполага с доста добро поколение от футболисти, но с тях трябва да се направи нещо много повече, отколкото залагането изцяло на притежанието на топката.
Решения на Енрике като това да не вземе в Катар играчи от ранга на Давид де Хеа и Серхио Рамос - най-малкото да допринасят с опита си в съблекалнята, също бяха поставяни под сериозна въпросителна още преди началото на турнира.
Бъдещето за "ла фурия" може да е светло, но трябват сериозни промени. Иначе феновете ще получават повече от същото, както в последните вече 10 години.