Три години и половина затвор е наказанието за човечето на ГЕРБ с тефтера - Филип Златанов, бивш шеф на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, изпълнявал директиви по линията ИФ-ЦЦ-ББ.
Прокуратурата поиска условна присъда от 3 години с 5 години изпитателен срок по обвинението за злоупотреба със служебно положение, но Софийският градски съд реши Златанов да лежи зад решетките.
През юли миналата година прокуратурата откри в нощното му шкафче тефтер с прелюбопитни записки и наставления кой, кога и как да се "удари" от подопечната му комисия. Там фигурират директиви, свързани с президента Росен Плевнелиев, настоящи и бивши депутати от ГЕРБ, кметове и други. Основната наставническа линия е „ИФ>ЦЦ>ББ".
Първоначално обвинението казваше, че Златанов може да получи до 10 години затвор за престъпление по служба. Той бе отстранен от своята длъжност, започнаха разпити и проверки, а Искра Фидосова напусна политиката, въпреки че не се разпозна в инициалите ИФ. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също твърди, че не е притискал с нищо Златанов.
Преди това Златанов сам поиска делото срещу него да се гледа по съкратената процедура. В съдебната зала обаче стана ясно, че тефтерът на Златанов не е сред доказателствата по делото. Той е обвинен, че е нарушил служебните си задължения, от което е било разколебано доверието на обществото в дейността на комисията като независим орган.
Според обвинителния акт Златанов е извършил незаконни действията при проверките срещу Росен Плевнелиев, неговата съветничка и бивш зам.-председател на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова и бившия главен одитор на Сметната Палата Лилия Бунева.
Става дума за три преписки в КПУКИ. Едната по сигнал срещу Плевнелиев - прекратена, но не е публикувана на интернет страницата на комисията. Втората - срещу Ранкова, решението по която не е качено месеци наред в интернет и тя не успяла да го обжалва. Третат - срещу Бунева, отново за непубликувано решение.
С решение от 20 септември 2012 г. Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси постановява, че Ранкова е нарушила правилата по времето, когато е била зам.-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност".