Договорът с американската компания "Уестингхаус" за строителството на VII-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй" вече е подписан.
Българското правителство е одобрило сделка, след която се очаква новият ядрен реактор да бъде построен на река Дунав до 2023. България е една от петте страни в ЕС (заедно с Чешката република, Финландия, Унгария и Словакия), които зависят изцяло от руското ядрено гориво. Държавата се стреми да намали енергийната си зависимост от руските доставки в момент, в който напрежението между Москва и Европейския съюз ескалира заради Украйна, пише Reuters.
Сделката на стойност над 5 милиарда долара се нуждае от одобрението на следващото правителство на България - служебното или онова, което ще бъде избрано след предсрочните избори през октомври.
"Уестингхаус", най-големият в света производител на ядрено гориво и част от японската група "Тошиба", подписа за 30-процентен дял с дружеството „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности", компанията, която ще построи новите блокове на площадката в Козлодуй на река Дунав.
Главният изпълнителен директор на Уестингхаус - Дани Родерик, отлетя за София във вторник, за да се консултира с всички български политически партии в България, преди да се подпише сделката.
Воденото от социалистите правителство на страната подаде оставка миналата сряда и се очаква да бъде заменено от основната дясноцентристка опозиционна партия ГЕРБ, пише агенцията. Ден по-рано министърът на енергетиката в оставка Драгомир Стойнев обяви, че договорът не включва финансов ангажимент.