Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов постигнаха съгласие за назначенията на 24 нови посланика и ново ръководство на Националната разузнавателна служба (НРС). Сегашният началник на разузнаването ген. Кирчо Киров няма да замине на дипломатическа мисия заради миналото си в ДС.
Ген. Киров беше назначен в първия мандат на президента Георги Първанов и си тръгва след края на втория му, като изкара на поста близо 9 години. Както се разбра, той ще е съветник по сигурността към Министерския съвет на мястото на Цветлин Йовчев, който стана шеф на кабинета на президента.
Това стана ясно след половинчасова среща на четири очи на "Дондуков" 2 тази сутрин. На заседанието си днес правителството ще одобри списъка с новите посланици, предложен от МВнР. Външният министър Николай Младенов ще внесе за одобрение предложението за отзоваване на 26 първи дипломата зад граница.
В момента 65 български мисии в чужбина са без титуляр. 37 от посланиците ще бъдат върнати заради агентурно минало, а в останалите 28 посолства мандатите на ръководителите им са изтекли.
Процесът за смяната на дипломатите ни зад граница е започнал и ще бъде на три етапа, обясни пред журналисти държавният глава. Има номинации и там, където аргументите са достатъчни и убедителни, че кандидатите ще работят за българския национален интерес, ще отварят врати, ще са полезни за икономиката, за приоритетите, се обединихме и чакаме решение на правителството, заяви Плевнелиев.
За останалите предложени той иска допълнителни аргументи и отказа да коментира конкретни имена - в името на коректността към международните партньори на България.
От предложените от правителството 24 кандидата за посланици (виж вдясно), само трима не са служители на МВнР, а 92% от номинираните са дипломати, уточни министър Младенов. От тях 6 работят в страни от Балканите, 10 - в страни от ЕС, и двама в ООН. Броят на освободените места от посланици, за които има данни, че са били сътрудници на ДС, е 17, посочи Младенов и добави, че това е началото на процедурата, в която всички сътрудниците на ДС ще бъдат отстранени до 3 седмици.
Правителството поведе курс на отзоваване на посланиците с досиета още в края на 2010 г., когато комисията по досиетата обяви, че 45% от бившите и настоящи посланици и генерални консули са принадлежали към структури на бившата ДС или Военното разузнаване. Тогава стана ясно, че от проверените досиета на 462-ма дипломати, 190 са били агенти.
Националното разузнаване с нови шефове
Нито премиерът, нито президентът назоваха конкретни имена за новото ръководство на НРС. Предложенията ще бъдат обсъдени в МС. Засега за най-вероятен наследник на Кирчо Киров се сочи досегашният му заместник Звездомир Пенков. Постът обаче се оказа, че е спечелен от Драгомир Димитров.
Димитров е кадрови разузнавач. През 2002 г. за кратко пое ръководството на полицията във Велико Търново, а по-късно се върна отново в разузнаването. Негов заместник ще е Георги Миленов - шеф на отдела за контраразузнаване в Националната разузнавателна служба (НРС).
Министър-председателят обясни, че ген. Киров не е сред бъдещите посланици, тъй като и президентът, и външният министър държат да бъде спазено правилото сред дипломатите в чужбина да няма хора, работили в Държавна сигурност. Това се случва независимо от първоначалния анонс на премиера пред в. "Преса", че най-вероятно на Кирчо Киров ще бъде предложен посланически пост.
Президентът се надява през февруари Съветът за сигурност към Министерски съвет да работи ускорено по планираната и обещана реформа в сектора Сигурност. След това идеите ще бъдат обсъдени в Консултативния съвет за национална сигурност при президента на неговото първо заседание, вероятно в края на март.
По-късно ще бъдат подготвени и устройствените закони за НРС и Националната служба "Охрана" (НСО), които трябва да бъдат одобрени от парламента до края на 2012. По думите на Плевнелиев и Борисов разузнаването ще премине към изпълнителната власт.
На срещата тази сутрин е било обсъдена и предстоящата двудневна визита на президента в Брюксел. "Приоритети са ясни - България иска да има силен глас, да използва новите възможности, които се отварят в Брюксел и новите приоритети, които излизат за решаване на дневен ред, за да може да се позиционира по-добре", каза Росен Плевнелиев.