Може и все още да са първите дни на провеждащото се през 4 години футболно първенство, което приковава вниманието на десетки милиони европейци от Урал до Атлантика, но вече има притеснителни признаци, че някои отбори повтарят националните си роли в ескалиращата еврокриза.
Какви са доказателствата до момента
Германия е сдържана и непрощаваща - в сравнение с експанзивната им игра на последното световно първенство. Човек почти може да чуе Ангела Меркел в съблекалнята да размахва строго показалец и да заявява: "Не отстъпвайте нищо".
Срещу Португалия те наистина не отстъпиха нищо, постигайки победа с утилитарна ефективност, която съответства на немското лидерство на европейската сцена.
Като говорим за Португалия, те все още имат време да се съвземат, за да стигнат до следващия етап на първенството, но подобно на другите, получили спешна европейска помощ държави, изглеждаха несигурни и ще трябва да положат много усилия, за да останат в еврозоната на Евро 2012.
Ирландия - още една страна, която се наложи да търси помощ от ЕС и МВФ, бе засрамена от Хърватия в първия й мач. Вероятно центърът на европейската икономическа гравитация, както някои твърдят, е започнал да се измества на изток - ала не и чувството за хумор. Някои ирландски фенове размахваха плакати: "Ангела Меркел си мисли, че ние работим".
За щастие, те бе заета с германските момчета, както споменахме по-горе
Началото беше лошо и за друга от спешно спасените страни. След мачове срещу Полша и Чехия, Гърция досега е постигнала само една точка (ех, ако и лихвените им проценти бяха такива, а не 29% по десетгодишните бонове...).
Един от играчите им получи червен картон (предзнаменование за напускане на еврозоната с гръм и трясък?). А защитната им схема беше твърде неубедителна - уязвима на атаки и от лявото и от дясното крило. Чакаме да видим дали ще е така и на изборите в неделя, 17 юни (вторите предсрочни...). Междувременно плъзнаха слухове, че поради недостиг на точки страната планира да поиска 3 точки назаем от УЕФА.
Испания и Италия - двете страни, които вероятно ще бъдат най-засегнати от последиците от евентуалното напускане на Гърция (на еврозоната, не на Евро 2012), изиграха доонякъде предпазлив равен мач, завършил с равенство от 1:1. Може би са си мислели, че някой ден може да се нуждаят един от друг, търсейки помощ от еврозоната и в борбата за повече насърчаващи растежа политики.
Телевизионен кадър, който показва целувки между италиански и испански фен, разкрива подмолния им план.
Банките се заеха да правят сравнителни рейтинги на дълговете и футбола
Очевидно някои инвестиционни анализатори също са потърсили облекчение от ежедневната си работа под формата на прогнози за победителите и губещите в Евро 2012, използвайки всички тези комплексни компютърни модели, които са ни свършили толкова добра работа в последните няколко години.
Експертите от холандската банка ABN Amro оправдаха заниманията си с проекта, заявявайки, че "футболът е най-важното от маловажните неща". Което е абсолютно абсурдна теза, защото повечето хора знаят, че това не е само игра, а начин на живот.
Както и да е, ABN Amro сравняват футболните умения на държавите с кредитния им рейтинг и (ИЗНЕНАДА!) заключават, че Германия би трябвало да вдигне трофея на първи юли. Те също така твърдят, че кризата на еврото е преди всичко криза на доверието, "вярваме, че би било най-добре ако една от страните от еврозоната спечели Евро 2012. Победа на една от въздържалите се от общата валута страни (Дания, Англия, Швеция) не е желателна, тъй като само би насърчила евроскептиците".
Точно това е типът специални призиви, които докараха Европа на този хал. И датчаните незабавно отвърнаха на удара, постигайки желаната победа с 1:0 от холандците по време на първия си мач.
Дания впрочем е станала много добра в това
Датчаните спечелиха европейското първенство през 1992-а - месец след като гласуваха против договора от Маастрихт за европейска интеграция. След като Дания победи Германия в паметен финал, външният министър на страната Уфе Елеман-Йенсън - един от най-любезните европейски политици на всички времена, изръси: "Ако не можеш да се присъединиш към тях, размажи ги".
Датският подход тази година се изразява в многослойна дисциплинирана отбрана. Английската схема срещу Франция беше подобна - нещо като защита на булдог в битка, характерна за страна, която никога не е била твърде уверена в европейската си съдба.
В италианската банка UniCredit, експертите предприеха изчерпателен финансов подход към футбола (въпреки че вероятно би трябвало да прекарват времето си по-скоро в проучването на уязвимостта на някои италиански банки.) Те пресметнаха стойността на всеки отбор на база трансферните цени на играчите им и предсказаха кой ще играе на полуфинала: "Португалия (338 милиона евро) срещу Испания (658 милиона евро); и Германия (459 млн. евро) срещу Англия (392 млн. евро)".
Естествено, тези цифри спадат всеки ден с понижаването на курса на еврото
Нещо, което може да се окаже лоша новина за шансовете на Германия, е, че е възможно да има обратна връзка между финансовата стабилност и спортните постижения. Гърция спечели Евро 2004, Италия вдигна световната купа през 2006, а Испания помете и Евро 2008, и Световното през 2010. Или може би тези страни пък са в икономическата си каша точно защото мъжете там са навън и непрекъснато ритат футбол, вместо да работят.
Фактът, че футболът обяснява много неща, е известен отдавна. Франклин Фоер, автор на "Как футболът обяснява света: невероятна теория за глобализацията," пише, че "бродейки сред обезумелите фенове, собствениците - гангстери и безумните български вандали, не спирах да забелязвам начина, по който глобализацията не е успяла да понижи влиянието на местната култура на игра, местните кървави вражди и дори местната корупция."
С други думи, футболът е очевидното доказателство на тезата, че националната гордост никога няма да бъде изместена от достойната, но реално скучна цел на европейската интеграция. Само един поглед към полските фенове, крещящи националния си химн във вторник преди мача с Русия (със сигурност няма особено топли чувства в исторически план) потвърждава това.
Въпросът по-скоро е предвид футболното първенство ще работят ли борсите въобще
Всъщност европейците може да са толкова погълнати от първенството, че пазарите просто да забравят да понижат еврото или да издигнат испанския дълг до нови рекордни висоти. Икономистите в холандската централна банка са направили анализ на последната световна купа през 2010 г. Използвайки данни за търговията минута по минута в 15 фондови борси, те са установили, че когато съответният национален отбор играе, броят на продажбите спада с 45%.
Испанският премиер прави всичко по силите си да използва Евро 2012 като начин да омаловажи дълговата криза на страната си. Часове след като правителството му получи предложение за помощ в размер на 100 милиарда евро за задлъжнялите испански банки, Рахой замина за Полша, за да гледа първия мач на Испания. "Отивам, защото испанският отбор е световен шампион и мисля, че е добре държавният глава да пристства на този откриващ мач". Никакъв намек за бягство от бойното поле, ама хич.
И все пак се чувстваме донякъде кофти. Много европейци нямаха търпение да започне европейското първенство, просто за да избягат от бремето на негативните заглавия по медиите за несигурното бъдеще на континента им. Последното, което биха желали, е това състезание да се превърне в метафора (макар и не твърде убедителна) за техните проблеми. Сори, мейтс.