Един от важните въпроси, които вълнуват все повече хора, е какво да предприемем, ако имаме съмнения, че сме заразени с коронавирус. Затова събрахме всички препоръки от здравните власти, които могат да ви бъдат полезни. Това са обобщените препоръки на Министерството на здравеопазването, Националния щаб за борба с коронавируса и лекари.
Симптоми
COVID-19 засяга предимно долните дихателни пътища, затова най-честите оплаквания са суха кашлица, задух или болки в гърдите. Болният може да има повишена температура или треска, болки в мускулите, умора и отпадналост.
При различните пациенти се съобщава и за други оплаквания, както се съобщава и за хора, които изкарват вируса по-леко и "на крак".
Симптомите освен това приличат на тези на други респираторни заболявания. Затова най-добре е да не гадаете дали сте заразен, а да се обадите на личния си лекар. Обадете му се и ако сте били в контакт с някого, който се докаже, че е заразен.
Към кого да се обърнем
Много важно е при личния лекар да не се ходи лично, а да се свържете с него по телефона. Той е човекът, който да ви насочи как да действате. Освен това той има постоянна връзка със съответните регионални здравни инспекции (РЗИ) и преценява риска. Лекарят може да организира транспорт и прием в инфекциозна клиника или да ви препрати към местата, на които да бъдете изследван и да ви бъде предписано лечение.
В клиниката, в която бъде установено, че евентуално сте заразен и имате нужда от лечение, там продължава и самото лечение.
В случай на притеснение извън работното време на джипито, можем да звъним на спешния кабинет, с който той работи. Освен това можем да потърсим връзка с районния център по здравеопазване или да се обадим на телефон 112, валиден за целия Европейски съюз.
Според ситуацията и симптомите на място може да бъде изпратен спешен екип, за да се извози пациентът до инфекциозното отделение на областната болница, където да бъде настанен за изследване, карантина и лечение. Разбира се, екипите на спешните центрове са снабдени с необходимата екипировка.
Българските граждани, които нямат общопрактикуващ лекар, могат да се свържат със съответното РЗИ. За въпроси относно заразата можем да звъним и на горещия телефон на Министерството на здравеопазването - 02 807 87 57, който работи денонощно. В сайта на ведомството има и полезна информация за вируса.
За бременните жени важи също правилото да се свържат първо с наблюдаващия гинеколог преди каквото и да било изследване. В случай на настъпващо раждане или спешно състояние, бременната следва да бъде транспортирана с помощта на спешен екип до лечебно заведение с родилно отделение. Съответната болница е добре предварително да бъде уведомена от спешния екип, лекуващия гинеколог или джипито. Засега няма научни данни, че COVID-19 се предава на плода от заразена майка.
Не предприемайте следните неща
Не тръгвайте към джипито си, ако имате съмнение, че сте болен. Изключено е ползването на масов градски транспорт. Може да отидете в кабинета, само ако лекарят ви го препоръча и то задължително с маска. При липса на такава, може да ползвате шалове или друго предпазно средство пред устата и носа.
Маските помагат да се предотврати по-нататъшно разпространение на инфекция от болните, но не предпазват непременнно здравите.
Самолечението е изключено в случай на коронавирус. Няма специфично лечение на заболяването все още, затова подходът е индивидуален според симптоматиката и се преценява от лекар. Най-често това включва лечение на клиничните симптоми и поддържащата грижа, като кислородна терапия, поддържане на телесен баланс на течностите и антивирусни лекарства.
Не се доверявайте на информациите за препарати, които действат добре. Все още няма нито ваксина, нито конкретен препарат, нито са тествани достатъчен брой хора, за да се обобщи, че даден препарат действа положително.
Изключва се ходенето до аптека - това поставя в риск широк кръг от хора, които не могат да бъдат открити и изследвани. Как да се сдобиете с лекарства в случай, че сте контактен, но нямате симптоми, обсъдете отново с лекаря.
Имуностимулаторите е добре да се предписват от лекар, затова попитайте отново него какво средство да използвате, а не избирайте сами.
Излишни са и самоиницативи за изследване с тестове, които могат да отчетат грешен негативен резултат. Назначените от лекар тестове са безплатни.
Болничен за карантина може да бъде издаден. Обсъдете с джипито или в лечебното заведение, където сте изследван, как да стане това без да застрашавате повече хора при предаването на болничния.
Ако сте поставен под домашна карантина или за домашно лечение, може да предпазите членовете на семейството, като се отделите в стая и всичко, което ползвате, бива дезинфекцирано.