Равносметката за 2016 и поглед в 2017 с журналиста Георги Ангелов

За един добра, за друг - лоша, за трети - безразлична, за четвърти - вълнуваща, 2016-та е на път да си отиде. Заедно с нея изчезват и всичките ни тревоги и притеснения, но и радостите, а и незабравимите спомени. С настъпването на последните дни на годината, настъпва и времето за равносметка в личен и обществен план.

За втора поредна година Webcafe.bg зададе своите въпроси на утвърдени в областта си, популярни, но най-вече - интересни личности, които се осмелиха да споделят публично своята равносметка.

Вижте годината през погледа на Георги Ангелов - журналист, публицист и преводач от френски език, едно от лицата на "Денят започва с култура", "История.БГ" и "Библиотеката" по БНТ.


1. Добра или лоша година беше 2016 г. за България?

Лоша, доста лоша... Корупция, ксенофобия, популизъм, нетолерантност, расизъм, примитивен национализъм, родеещ се с националсоциализма, кич и кръв. Да изброявам ли още?

2. Коя беше важната новина на 2016, която всички "проспаха"?

Че живеем на една обща планета и сме представители на вида Разумен човек - но тази новина я проспиваме през последните 200 000 години.

3. Кои бяха трите най-добри книги, които прочете през 2016 (независимо от жанра)?

По-лесно ми е да изброя три жени (независимо от жанра), в които се влюбих, отколкото три книги, защото прочетох много и прекрасни. Но все пак по Коледа ставам поетичен: Цочо Бояджиев - „Книга на ирониите и опрощенията", Адам Загаевски - „Невидима ръка", Марианна Георгиева - „Екзотични начини за разрязване на птица"... Мога да добавя още много.

4. Как изглеждаше твоето десетилетие като "пълноправен член на ЕС"?

Получих свободи и възможности, които единствено ЕС можеше да ми предостави, и всички те бяха старателно ограничавани и погазвани от българските правителства.

5. Опиши как си представяш България на 31 декември 2017 г.

Из новогодишната реч на президента: „Да здравствует Болгарокрымская околодунайская российская полуавтономная область..." Найс, а?

6. Личният урок от тази година, който няма да забравиш?

Когато при конфликта ми с министъра на културата журналистически дружества, БНТ, творчески личности и хиляди напълно непознати за мен граждани застанаха зад мен (но също и онези няколко души, които подкрепиха министър Рашидов). Защото всъщност те защитиха един важен принцип на журналистиката - нейната независимост.

7. Илюзията, с която се раздели през 2016 г.?

Илюзията, че ще доживея едно интелигентно, толерантно, образовано и отговорно българско общество.

8. Страната / Градът / Мястото, което би искал да посетиш през следващата година?

През 2017-а ли?... Бих искал да посетя Санкт Петербург, но през 1917 г., и да застрелям Ленин.

#1 Dox 27.12.2016 в 20:23:42

Вълков, Не се ядосвай, ами се забавлявай. Аз така направих, особено след отговора на третия въпрос. Празници са все пак. В крайна сметка, подобни "публикации" са полезни. Нагледно ни представят на какво би замязал човек, ако се остави да го носят евро-атлантическите и евросъюзни течения. Една абсолютна, но пък за сметка на това изцяло политкоректна - НУЛА.

#2 Dox 27.12.2016 в 20:33:35

Кафето, Мисля, че на читателската аудитория би било интересно, ако представите равносметка за 2016 г. и прогноза за 2017 г. през погледа на Валентин Вацев, проф.Иво Христов, или пък на проф.Андрей Пантев, примерно. Просто опитайте. Нищо няма да ви се случи. Ще видите. Най-много да представите други, интересни гледни точки, вместо едно и също /при това от 27 години/. Нали така. Добре е да има асортимент и всеки да си избира, а и да има за какво да се спори или да се обсъжда. Иначе - избираме между пържени картофи, картофена супа, картофена яхния и картофена салата, но без лук и сол.

#3 Патриота 27.12.2016 в 22:01:05

Типичен представител на курвенската ни слугинска журналистика!Ес му бил предоставил свободи и виждал няква кримо-българска автономна област...умопомрачителна олигофрения

Новините

Най-четените