От Националния оперативен щаб, на който всички викаме на галено НОЩ, напоследък са доста разсеяни и има защо. Първо, след изборите изведнъж се превърна в "щаба на Шрьодингер" - има ли го, няма ли го, жив ли е, не е ли...
Второ, членовете се чудят кое по-напред да следят - боя за ваксини между лични лекари с хладилни чанти за пикник ли, споровете между народа дали от ваксините расте коса на места, на които не трябва да ти расте коса ли...
И заради цялото това разсейване, медиен шум и алабализми очевидно от НОЩ са забравили, че някои от въведените от тях мерки не са от най-адекватните, но за сметка на това са още в сила.
Да, говорим за коридора за пазаруване за хора над 65 години.
Трябва да признаем, че ние също не помним кога точно беше повторно въведен този "зелен коридор" и вече имаме чувството, че си го е имало и преди пандемията, затова се обърнахме към вездесъщия Google.
Търсачката пък услужливо ни припомни, че мярката е наложена на 25 ноември и важи за хора над 65 години, за които от 8:30 до 10:30 в магазините са осигурени тишина, спокойствие и банани на промоция.
На въпроса на Ива Николова дали възрастните граждани ще могат да се редят за въпросните продоволствени стоки и в други часови пояси, министърът на здравеопазването сбърчи неестествено чело и почти със сълзи на очи обясни, че верният отговор е "Да" и че не можем да забраним на родителите си да си купят хляб. Което си е така де.
Проблемът е, че когато една мярка доказано не работи и носи повече щети, отколкото ползи, не е лошо здравните власти, па макар и в оставка, да се замислят за нейната отмяна. Ако въобще се сетят, че са въвели въпросните коридори - нещо, в което дълбоко се съмняваме.
Първо, сутрин магазините са празни като музей на пресния чесън в село Тъпчилещово, община Омуртаг.
В тях по това време се мотаят сънени скучаещи касиерки, които се чудят да преподредят ли за десети път рафта с кроасаните, или да изпият пето кафе за деня и да подреждат по класическата схема - като се събере най-много навалица.
Пенсионерите, основният обект на тази не особено прозорлива противоепидемична мЕрка, от своя страна не се възползват от правото си да пазаруват на спокойствие и в същия часови отрязък следят повторението на "Горчива любов" с Халит Ергенч в главната роля. През това време по-младите гледат жално през плъзгащите се врати на празните магазини и си мечтаят да могат да си купят кисело мляко.
Впоследствие повторението на сапунката свършва точно в 11 часа и една минута, след което възрастните дами и господа пристъпват към подготовка за пазаруване (40 минути) и към самото пазаруване (два часа и 40 минути, защото в магазина наборите са се засекли и е време да избистрят политическата обстановка).
В същия момент обаче българите под 65 години съзират възможност да се сдобият с вече споменатото кисело мляко, някой самун хляб и от бананите на промоция, че цената е изгодна, а и детето обича.
Така около 12 на обяд в магазините за хранителни стоки се оказват всички възрастови групи - пенсионери на сладка раздумка, прегладнели по-млади клиенти, плюс де-що има човек и ученик в обедна почивка/ междучасие.
По този начин боят за банани се превръща в целодневен спорт, особено ако са на изгодна цена, и зелените коридори са ни направо черни в очите. И се чудим не е ли по-разумно да им покажем червен картон и вместо това да си носим съвестно маските и да спазваме дистанция...