Как Apple даде нова надежда на мобилния гейминг

Apple Arcade - сигурно сте срещнали това име в последните дни.

Може би сте запалени геймъри, които трескаво следят новостите на пазара; може би имате приятел, който се е похвалил с колекцията си от нови игри в абонаментната услуга; а може би самите вие вече сте я пробвали.

Каквато и да е причината, истината е, че за пръв път от много време насам мобилните потребители могат искрено да се развълнуват от перспективата за сутрешното пътуване в метрото, защото тогава ще успеят да си откраднат няколко минути с каталога на Apple Arcade.

Новата услуга на гиганта, която струва 5 долара на месец, и предлага над 70 игри за вашия iPhone (а скоро и на iPad, Mac и Apple TV), е истинска сензация. От стилни приключения като Neo Cab до пристрастяващи аркадни игри като Bleak Sword, каталогът на Arcade крие готини заглавия от всички жанрове. Макар че абонаментният план може да не е по вкуса на всеки, платформата на Apple предлага невероятно съотношение цена-качество и е приятна алтернатива на потока free-to-play игри в App Store.

А в България очакваме услугата да се появи официално по-късно тази година.

Първи стъпки в Apple Arcade

Apple Arcade има свой отделен раздел в App Store, пълен с шарена графика и трейлъри, както и с подбрани секции, целящи да ви помогнат да откриете най-интересните нови игри. Ще откриете места за новите попълнения, за ексклузиви за Apple Arcade и дори полезни съвети за това как да бъдете номер едно в най-горещите заглавия от каталога.

Освен това може да сортирате съдържанието по жанрове и категории, включително Family, Multiplayer, Action, For Beginners, Puzzle, Adventure, Role-Playing и Platformer. Ще бъде интересно да видим как ще се развие този интерфейс с разрастването на каталога, но за момента разделът върши добра работа в това да ви помогне да се ориентирате.

Засега Apple Arcade предлага малко над 70 игри и повечето от тях са наистина добри. Самото ниво на качеството тук е приятна изненада. От хипнотизиращия ритъм и екшън на Sayonara Wild Hearts през бруталния геймплей в стил Dark Souls на Bleak Sword до предизвикващата ви да мислите стратегически Card of Darkness, ще откриете десетки игри, към които да се връщате ежедневно.

Кои са най-примамливите предложения?

Още на този ранен етап можем да отличим някои от най-добрите попадения в Apple Arcade. What the Golf? е шантава пъзел-базирана игра на голф, в която всеки един предмет от стола в офиса до самите играчи може да стане топка. Тя е толкова абсурдна, че със сигурност ще извика несъзнателна усмивка на лицето ви. Assemble with Care е трогателен пъзел от създателите на хита Monument Valley, докато Hot Lava е вълнуващ платформър от първо лице, в който трябва да преодолявате изпълнени с препятствия трасета.

Едно от хубавите неща при Apple Arcade е, че дава видимост на по-малки игри и студиа, които иначе нямаше да бъдат забелязани в App Store. Заглавия като 2D shoot-em-up играта Spidersaurs, скейтборд симулацията Skate City и шареният платформър Dodo Peak като нищо иначе щяха да се удавят във free-to-play потопа. Но като абонати на Arcade имате възможност да ги пробвате отделно и вероятно повечето ще ви харесат.

Не че платформата си няма откровени хитове. Shinsekai: Into the Depth на Capcom е истинско високобюджетно заглавие с разкошен 2D воден свят, който да изследвате, дълбока система за ъпгрейди и впечатляващи звукови ефекти. Sonic Racing е забавен карт рейсър, макар и за съжаление с изискването винаги да сте онлайн, което е рядкост за Arcade игра. Lego Brawls е добро копие на Smash Bros. - бойна мултиплейър игра с Lego персонажи.

Има, разбира се, и по-незадоволителни заглавия, като ролевата игра Various Daylife на Square Enix и стратегията Red Reign. Но в масивния каталог на Arcade има по нещо за всеки и със сигурност ще откриете "вашите" игри, особено като се има предвид, че броят им само ще расте.

Играй по твоя начин

Apple Arcade се възползва максимално от iOS 13, която позволява да ползвате вашите PS4 и Xbox One контролери на iPhone и iPad (други iPhone-съвместими Bluetooth контролери също работят). С тяхна помощ прецизното управление в игри като рейсъра Agent Intercept и платформъра Shantae and the Seven Sirens е далеч по-приятно, особено когато дойде и поддръжката на големия екран на iPad Pro.

Повечето от игрите в Arcade изглеждат оптимизирани за тъч контрол (а в много случаи дори за управление с една ръка), макар че има определени геймплей механики като техническите бойни изпълнения в Punch Planet и прецизния платформинг в Hot Lava, които вероятно ще ви затруднят без контролер.

Вместо заключение

Тепърва предстои да видим как ще изглежда Arcade на Apple TV и Mac (за компютър ще получите услугата, когато macOS Catalina излезе през октомври), но ако интеграцията на платформата премине успешно, абонаментната услуга на Apple може да се превърне в още по-изгоден развлекателен пакет.

Ако сте свикнали на независимост и пълен контрол върху съдържанието, трябва да имате предвид, че покупката на отделни игри е невъзможна, а таксата е фиксирана без значение колко сте играли в месеца. Но при такова голямо разнообразие от заглавия и обещание за постоянни нови попълнения, месечният абонамент изглежда оправдан, дори да имате минимален интерес към мобилен гейминг.

Новините

Най-четените