Всичко започва с перфектна снимка като за пощенска картичка или поне стори в Instagram.
Индийският премиер Нарендра Моди се е изтегнал върху уединен плаж с почти чисто бял пясък и е отправил взор към тюркоазено сините вълни пред него.
"Все още съм възхитен от зашеметяващата красота на тези острови и невероятната топлота на хората. За всички, които желаят да прегърнат авантюриста в себе си, Лакшадвип със сигурност трябва да бъде във вашия списък", пише Моди в публикация в Instagram, придружена с много снимки на екзотичното място.
Само че това, което на пръв поглед изглежда като официално посещение на индийския лидер в опит да промотира туризма в страната си, доведе до скандал с отзвук от Малдивите до Китай.
Лакшадвип представлява съюзна административна единица на Индия, съставена от няколко десетки острова в югоизточната част на Арабско море. Намира се на около 200 километра западно от индийските брегове и на почти същото разстояние северно от Малдивите.
По територия Лакшадвип са едва една десета от тази на Малдивите. Въпреки това двете островни групи си приличат изключително много като географски характеристики, а населенията им говорят сходни езици и имат близка култура.
In addition to the scenic beauty, Lakshadweep's tranquility is also mesmerising. It gave me an opportunity to reflect on how to work even harder for the welfare of 140 crore Indians. pic.twitter.com/VeQi6gmjIM
— Narendra Modi (@narendramodi) January 4, 2024
И все пак те са изключително разделени.
"Какъв клоун!", пише заместник-министърът по младежката заетост в малдивското правителство Мариям Шиуна в по-късно изтрит пост в X. В него тя отправя обвинение към индийския премиер Моди, че е "марионетка на Израел" и му се подиграва, че носи спасителна жилетка, докато се преструва, че се гмурка.
Нейният колега Малша Шариф също публикува подобни коментари срещу туристическата кампания за Лакшадвип на Моди, а това направи и министърът на туризма Абдула Махзум Маджид.
Ответната реакция в Индия не закъснява.
Поредица от публикации на известни личности, включително правителствени служители, боливудски звезди и спортисти, изразиха възмущение срещу малдивците, като ситуацията се превърна в открита война в социалните мрежи, в която потребителите от двете страни започнаха да отправят всякакви обиди на расистка и ксенофобска основа.
Някои туроператори в Индия дори обявиха бойкот на Малдивите и популяризираха хаштага #BoycottMaldives.
В понеделник правителството в Мале направи опит да се дистанцира от ситуацията и обяви, че ще бъдат наложени наказания за тримата политици, които дават начало на целия скандал.
Това обаче едва ли ще бъде достатъчно.
В своята публикация Нарендра Моди не споменава по никакъв начин Малдивите, но неговата възхвала на по-малко известния индийски архипелаг много вероятно се разглежда като опит за привличане на туристи за сметка на малката островна държавица, чийто бюджет почти изцяло зависи от туризма.
През последните няколко десетилетия Малдивите се издигнаха като предпочитана премиум туристическа дестинация за заможни клиенти, водещи от които са тези от Китай.
През 2019 г. приходите за икономиката са над 3 милиарда долара, но след глобалната пандемия от COVID-19 и намаляването на китайските посетители, Индия става най-голям източник на туристи.
Междувременно Лакшадвип винаги е стоял далеч на заден план. Едва наскоро управлението на Моди започна да разглежда архипелага като туристическа дестинация с голям потенциал.
Ако кораловите лагуни на Лакшадвип започнат да бъдат представяни пред света като алтернатива на Малдивите, това със сигурност би представлявало сериозен удар за малката страна.
Има и друг важен фактор.
Малдивите, както голяма част от останалите по-малки държави в Южна и Източна Азия, стоят в средата на регионалното съперничество за надмощие между Индия и Китай.
Последното десетилетие различните управления на Малдивите имат различна геополитическа ориентация.
Между 2013 и 2018 година на власт е прокитайският президент Абдула Ямин. След него пък идва Ибрахим Мохамед Солих, който е близък с Индия и управлява до миналия ноември.
Тогава са и последните избори, спечелени от Мохамед Муизу след остра антииндийска кандидатпрезидентска кампания и обещания за изкореняване на влиянието на Ню Делхи на Малдивите. Показателно е, че първото му официално посещение като държавен глава бе в Турция в края на ноември, а сега предстои 5-дневна визита в Китай.
А за сближаването на Малдивите и Пекин могат да помогнат и опитите на Индия да издърпа туристите си в други посоки.