Малдивите са райско място, което обаче капризите на времето за минути могат да превърнат в ад. Климатичните промени не само периодично носят бури и наводнения, но и застрашават архипелага от потъване.
Министърът на околната среда на Малдивите - Аминат Шауна - не крие пред CNBC, че ако скоро не се вземат мерки, до края на века красивите острови могат да са само спомен.
И докато човечеството се опитва да забави измененията в климата, един проект за нов плаващ град на Малдивите предлага спасение поне за няколко хиляди души. И то спасение, което изглежда като извадено от нечия сюрреалистична фантазия.
Плаващият град ще се намира на 10 минути път с лодка от столицата Мале и е по проект на нидерландски архитекти.
Компанията на име Dutch Docklands представя проект, в който къщите, способни да приютят до 20 хил. души, са като малки разноцветни парчета Lego, подредени едно до друго.
Целта е тази цветна феерия от въздуха да изглежда като пъстър коралов риф или като мигриращи екзотични птици, хванати по време на полет.
Градът, който още си няма официално име, ще се състои не само от къщи, а ще има и училища, ресторанти, магазини, паркове, зони за отдих и за разходка.
Всичко това ще се крепи върху платформи от материали, които ще позволяват градът да се носи и да плава над водата. По този начин няма да е заплашен от покачващите се нива на морската вода.
Първата плаваща къща в Индийския океан, където ще изникне това необичайно населено място, вече е факт. Планът е до 2027 г. градът да е напълно готов и функциониращ.
Цените на къща на плаващия малдивски остров ще започват от 150 хиляди долара за малък дом и 250 хиляди долара за по-голям имот.
Транспортът от и към града ще се извършва с лодки, както и доставката на храна и други стоки. Къщите са проектирани със собствени мини пристанища, където жителите ще могат да закотвят и личните си лодки - все пак сумите за къщи на острова са по джоба на по-богатите малдивци.
Въпреки това архитект Коен Олтуис от Dutch Docklands държи да подчертае, че той и колегите му не правят проект само за богатите и привилегированите. Пред "Шпигел" Олтуис уточнява, че с населването на плаващия остров цените на имотите би трябвало да паднат по естествен път, а освен това ще има и опция за домове под наем.
Архитектът обяснява още, че платформите, върху които са къщите, са закрепени с телескопични връзки за морското дъно и при нужда целият град може да се повдигне с до два метра и половина.
По мнение на Олтуис градът ще може да издържи поне 250 години интензивен живот и природни явления.
Dutch Dockland обаче тепърва ще трябва да убеди жителите на Малдиви да не бягат от архипелага, а да инвестират в имоти в изобретението им.
Средната работна заплата на островите е 11 хил. долара на година, което прави плаващите домове скъпи за мнозинството. Към това се прибавя и скептицизъм доколко един такъв град наистина би издържал на прищевките на природата, която от година на година ще става все по-свирепа.
От друга страна Малдивите нямат много голям избор, освен да се адаптират по всички възможни начини.
Огромна част от островите на архипелага са с едва един метър надморска височина. Ако дълготрайните прогнози се окажат верни, до 2100 г. голяма част от Малдивите ще са изцяло под вода. Затова властите в столицата Мале не се притесняват да изпробват разнообразни мерки, колкото и нестандартно да звучат те.
А и това дори не е първият проект за плаващ град - в сътрудничество с ООН такъв трябва да изникне до Бусан в Южна Корея.
Ако пък експериментът на нидерландците бъде успешен, те предвиждат и още една крачка напред - създаването на плаващи хотели.
На сайта на Dutch Dockland има показана идея за плаващ хотел във формата на звезда, с обилно озеленяване и три големи басейна в центъра. Компанията уточнява, че подобен проект може да бъде реализиран във всяка точка на света - от САЩ до Азия, от Норвегия до Близкия Изток.
От фирмата припомнят пред "Си Ен Ен", че концепцията за къщи върху вода дори не е чак толкова нова - такива под по-примитивни форми има на много места по света, включително в Амстердам, на Тенерифе и в щатите Флорида и Калифорния.
Там подобен тип къщи са ваканционни имоти и по-скоро атракция, но сега е точният момент технологиите им да се доразвият и да се използват за спасяване на човешки животи.