Свързани ли са успехът в живота и лидерските способности с физическият ръст на човек?
Историята може да спори, но според един университет в Азия нещата стоят именно по този начин.
По рано този месец Ханойското висше училище по мениджмънт и бизнес към Виетнамския национален университет в Ханой въведе специфично изискване за кандидат-студентите си.
Те вече трябва да отговарят на минимум за ръст, като според официалната позиция на учебното заведение "твърде ниски кандидати" няма да бъдат допускани.
Според обявените критерии, минималната допустима височина за жените е 1,58 метра, докато за мъжете - 1,65 метра, а всички под този ръст няма да бъдат взимани предвид при приема на кандидат-студенти тази година.
Допускат се и изключения - по-ниски кандидати ще бъдат приемани, само ако покажат някакъв значим талант. Новината за новия критерии за прием във висшето училище предизвика вълна от разгорещени дебати в социалните медии.
Във Виетнам се питат дали тази мярка не е дискриминираща и дали всъщност не ограничава правата на младежите в страната.
От Ханойското висше училище по мениджмънт и бизнес защитават своето решение с мотива, че тяхната институция има за цел не просто да обучава студенти, а да създава бъдещи лидери и отлични мениджъри, които да се реализират както в частния, така и в публичния сектор.
Оттам посочват също така, че когато преценяват кандидатите си, те разглеждат не само тяхната техническа годност, но и физическото им представяне.
Ръководството на висшето училище възприема, че височината е решаващ фактор, особено когато става въпрос за лидерство и самочувствие.
Пред местната медия VnExpress представител на учебното заведение коментира, че самият процес по приемане на кандидати е сложен и цели да отсее само най-добрите.
За да може даден кандидат изобщо да се пробва да влезе в Ханойското висше училище по мениджмънт и бизнес, трябва да е постигнал резултат от поне 4,5 от 9 на изпита си по Международната система за тестване на нивото на владеене на английски език (IELTS).
След това се минава през два предварителни кръга - оценка на кандидатурата и оценка на емоционалната интелигентност. Едва след като човек премине през тях, бива допускан до реалния кръг за прием и класиране.
Висшето училище е напълно автономно и финансово независимо още от създаването си през 1995 г. Всичките му програми за обучение са международно акредитирани, като училището определя свои собствени такси за обучение.
Годишно институцията приема по 500 студенти в четири бакалавърски програми: Управление на бизнеса и технологиите; Маркетинг и комуникации; Управление на човешки ресурси и таланти; Управление и сигурност.
Недоволството, което предизвика вкарването на този трети предварителен кръг на елиминации на база ръст, принуди и местното образователно министерство да се намеси.
Ведомството отправи призив към Виетнамския национален университет в Ханой, към който е зачислено и висшето училище, незабавно да нареди преразглеждане на критериите и условията за прием, за да се гарантира, че основните принципи при приема се спазват.
"Училището трябва да гарантира, че никой кандидат не губи възможността си поради разпоредби, които не са свързани с квалификации и способности, с изключение на тези, определени от Министерството на обществената сигурност и Министерството на националната отбрана", се посочва в директивата.
Искането на министерството се основава на правилата за прием в университетите във Виетнам, според които всички граждани, независимо от личните им характеристики, имат равни възможности за образование.
Причината тази мярка на Ханойското висше училище по бизнес и мениджмънт да предизвика толкова недоволство е, че по този начин се ограничават много хора от достъп до качествено висше образование.
В свой текст по темата от "Дойче веле" разглеждат колко хора биха били засегнати от това ограничение. Оттам цитират местни статистики, според които средният ръст във Виетнам е 1,56 метра за жените и 1,68 метра за мъжете.
Според средни данни за Източна Азия, стандартното отклонение, което влиза в идеята за "среден ръст", е 5,74 см за жените и 6,73 см за мъжете. Обяснено с други думи, ако абсолютното средно за мъжете във Виетнам е 1,68 метра височина, то мъжете могат да бъдат приемани за "среден ръст", дори ако са с 6,73 см по-ниски или по-високи.
Дори някой, който е 1,61 метра или 1,83 метра, ще мине за среден на ръст в страната.
При жените отклонението, което се включва в идеята за среден ръст, е от 150 см до 161 см.
Следователно, заключват от "Дойче веле", изискването за височина на Ханойското висше училище по бизнес и мениджмънт дискриминира значителна част от населението на Виетнам, въпреки че това са хора със среден ръст.
Социалното напрежение в крайна сметка оказа натиск и учебното заведение беше принудено да коригира критериите си за прием, премахвайки изискването за ръст.
Решението беше взето в петък под напора на директивите на Министерството на образованието.