Най-сетне сте проверили за последен път личния си имейл, фейсбука, инстаграм и служебния имейл и по всичко личи, че няма нищо спешно, което да изисква вашето внимание, и може да си лягате. Тялото ви неистово крещи за сън и отчаяно копнее да се позиционира хоризонтално и да потъне в сън без сънища.
Умът ви обаче традиционно е на друга вълна и се чуди дали не е добра идея да изгледате още един епизод от новия сезон на "Историята на прислужницата".
Решавате, че е добра идея, да, тъй като все пак не може животът да е работа, пускане на пералня и тичане след деца. Така потъвате в сериала и пропускате момента за заспиване. Заспивате късно и на другия ден се чувствате като парцал. Звучи ли ви познато?
Не сте сами. Мнозина предпочитат да си почиват в будно състояние, вместо да се отдадат на безпаметен сън. Това е разбираемо от гледната точка на претъпканото със задачи ежедневие и необходимостта да си почиваме активно и разнообразно.
Нощта е времето, в което човек с големи дози заетост в ежедневието може да разполага със себе си. Потребността от забавления е жива и все по-остра в антиутопичните условия на ограничените развлечения, в които живеем. И отвъд съня има толкова много неща, за които нямаме време, докато слънцето грее навън: сериали, видеоигри, телевизия...
Лишаването от сън обаче не е добра идея
Лошата новина е, че докато бяхме тийнейджъри, такива неща ни се разминаваха безнаказано, но с напредването на възрастта и натрупването на умора тялото започва да си отмъщава зловещо за лишаването от сън. Отлагането на момента на заспиване размества циркадните ритми и нарушава качеството на съня.
То може да е следствие от инсомния и нежелание за сблъскване с момента, в който "трябва" да заспим. Решаваме, че няма да се мъчим с опити за заспиване и ставаме, за да погледаме малко телевизия или да прочетем "5 причини за безсъние" в Интернет. Така допълнително отлагаме времето на заспиване и се завъртаме в порочен кръг. Особено ако се опрем на технологиите.
Повечето видеоигри например ни увличат и ангажират вниманието ни, като реактивират онези области в мозъка, които трябва да са деактивирани, когато се каним да заспим. Виждали ли сте как изглежда и как се държи превъзбудено двегодишно дете, чиито родители са пропуснали момента да го сложат да си легне? Е, представете си, че това е вашият мозък, подложен на видеоигри във време, в което реално се нуждае от сън.
Здравните последици от недостатъчния сън са изследвани и са ясни отдавна. Дългосрочната сънна депривация (изобретателно прилагана от редица изроди и като изтезание) увеличава риска от отключване на диабет и сърдечно-съдови заболявания. Тя пречи на имунната система да работи в пълния си капацитет, което не е изненадващо.
Вероятно всички са забелязали, че когато сте в период на интензивен дистрес, сте по-податливи на "прихващане" на различни вирусни заболявания - нещо изключително неприятно по време на глобална пандемия, когато вирусите също не спят.
А липсата на сън е сериозен източник на дистрес, откъдето имунната система се срива и... попадаме в още един омагьосан кръг.
Д-р Вивек Шериан от Балтимор казва, че недостатъчният сън може да доведе и до проблеми с паметта, трудности с концентрацията, резки промени в настроението, тревожност и депресия. Онези, които са преминавали през депресивен епизод или са страдали от тревожно разстройство, вероятно знаят колко сериозно безсънието влошава нещата. И колко значително ги подобрява качественият, продължителен сън.
Какво можем да направим?
Независимо каква е причината за сънния дефицит, той се отразява зле и на тялото, и на психиката. Въртенето между чаршафите е мъчително и е разбираемо защо повечето от нас предпочитат да станат и да си пуснат Netflix пред това да се опитват да заспят и да се самобичуват, че още не са заспали.
Но има какво да се направи. Една стъпка в правилната посока е да заменим игрите, социалните мрежи и сериалите със занимания, които ни насочват към съня, а не ни отдалечават от него: четене, медитация, дихателни практики.
Може да рисувате или да решавате кръстословици. Да слушате музика или аудиокнига. Да разглеждате списание или да редите снимки в албуми. Просто се концентрирайте върху "old school" активности, които ви помагат да заспите, а не върху такива, които възбуждат нервната система и ви дават усещането, че може да издържите без сън цяла нощ.
Опитайте се да вкарате така нашумялото "me time" в деня си: с кратки почивки от работа например. Ако сте хоумофис, изгледайте един епизод на сериала по време на обедната почивка. Ако не сте, обядвайте спокойно навън, докато четете книга или разцъквате в социалните мрежи.
Целта е да интегрирате така необходимото лично време в деня си, вместо да жертвате часове за сън за него.
И ако обожавате да си правите филмови маратони до сутринта, гледайте да го правите през почивните дни, така че да може да си отспите през деня. "Историята на прислужницата" ще е в HBO и утре, но никой не може да ви върне изгубения сън.
Ако страдате от безсъние, направете консултация със специалист. Може да се обърнете към личния си лекар или към психиатър. За безсънието има както медикаментозен, така и психотерапевтичен подход. И имайте предвид, че инсомнията е лечимо състояние, през което се преминава, така че не се отчайвате.
Онова, което се случи на Крисчън Бейл в "Механикът" беше на филм и освен това си имаше сериозна причина. Всичко ще бъде наред, лека нощ!