По света има комерсиални фитнес зали отворени за всеки, който желае да влезе във форма сериозно, да потренира или просто да поцъка на телефона си, докато се разхожда безцелно на някоя пътека за тичане.
Съществуват обаче и едни специални места. Не просто зали за трениране, а истински храмове на силата, които изграждат характер, постоянство и дисциплина. Те не са за всеки, а дори и онези специални единици от елитни атлети, които са поканени да се готвят там, невинаги успяват да оцелеят и издържат на изискванията.
Добре дошли в Westside Barbell - една от най-бруталните зали в света.
Обстановката ѝ е близка до спартанска и в никакъв случай не може да бъде определена като луксозна или дори комфортна. Там трудно ще видите хора, които позират пред огледала или си правят селфита, защото Westside Barbell е място, където се търсят единствено и само високи резултати.
Намира се в град Кълъмбъс, Охайо и е считана за една от най-подходящите зали за силова подготовка. Но не всеки може да отиде там и да си вземе месечна карта - необходимо е да ви поканят, за да можете да преминете прага на залата, а дори и това да се случи трябва да се чувствате предупредени още от самото начало.
"Трябва да спечелите членството си с кръв, под и сълзите на други хора. Носите отговорност за всяка дума, която кажете, и трябва винаги да имате готовност да я защитите устно или физически," пише на сайта на залата.
И цифрите доказват абсолютно недвусмислено успеха на този подход.
Westside Barbell е произвела атлети счупили над 140 световни рекорда при мъжете и жените, както на олимпийския подиум, така и при силовия трибой.
В тази зала са се готвили имена като Брайън Керъл, станал миналата година първият човек с клек от 590 кг., както и Дейв Хоф, който към момента е №1 в световната ранглиста на силовия трибой. Кени Патерсън пък влиза в залата, когато е на 14, а няколко години по-късно вече е най-младият лифтър, избутал от лежанка 325 кг, само на 20 г.
Имената са десетки, но сред тях изпъква особено много едно конкретно - това на човекът, зад всичко това - Луи Симънс, който на 73 години продължава да прави по десетина тренировки седмично с общ тонаж, който би ужасил всеки нормален човек.
Симънс обаче не е обикновен, говори рядко, а когато го прави, всички слушат, защото той е една истинска жива легенда в този бизнес. Почти половин век се занимава с трениране и подготовка на силови атлети от различни спортове, като за това време е създал няколко тренировъчни метода, написал е стотици статии, както и осем книги.
Той е всеки ден в залата и следи лично прогреса на всеки един трениращ, а тежко и горко на всеки, който го ядоса, защото е известен с трудния си характер. Определено не е човек, с когото можеш да се бъзикаш.
Извън това обаче е една истинска ходеща лаборатория от знания, събирани с десетилетия и прилагани на стотици спортисти, включително и себе си.
"Practice what you preach" , както казват зад Океана, а самият Луи винаги е давал личен пример за всички наоколо. Бил активен състезател почти 40 години, като през цялото време е не е излизал от топ 10 в света. А когато стига до възрастовата група на ветераните прави най-добри постижения от 417 кг. клек, 272 кг. лежанка и 327 кг. мъртва тяга. Нелош пример като за над 50-годишен тогава.
"Знанието ми се базира върху теоретични изследвания, подкрепени от практическо приложение. Пиша само за това, което работи. Не какво може би работи или не работи изобщо. Вярвам, че информацията за трениране трябва да идва от атлетите на върха, а не от клавиатурните герои долу", казва Луи.
А един от крайъгълните камъни в цялата му философия е скоростта.
"Всички спортове, включително силовият трибой, изискват скорост. Това е така, защото колкото по-голяма става една тежест, толкова по-бавно можете да я вдигнете, заради гравитацията. В този смисъл щангата не е лека или тежка, а бърза или бавна", обяснява Симънс.
Така че всеки, който иска да бъде силен, трябва да работи върху своята експлозивност и скорост, и обратното. Проста физика е - силата, която трябва да приложите, за да вдигнете една голяма тежест се определя, умножавайки ускорението по самата тежест. В крайна сметка, за да направите един максимален опит от едно повторение са ви необходими максимум 2-3 секунди, което означава, че в това кратко време трябва да вложите цялата си сила и скорост. Или се проваляте.
В тази връзка Симънс е разработил не само няколко различни подхода за трениране, но е и създал и специално оборудване и уреди, които да му помогнат по най-ефективен начин да изгражда качества у своите атлети.
Работата му е толкова ефективна, че излиза далеч извън рамките на силовия трибой. През годините Луи е бил консултант в подготовката на професионалните отбори по американски футбол Кливланд Браунс, Грийн Бей Пакърс и Сиатъл Сийхоукс. Освен това е работил с Бъч Рейнолдс и Мушани Робинсън, олимпийски шампиони в дисциплината 400 м спринт от Сеул 1988 г. и Атина 2004 г. съответно.
За известен период е треньор и на покойния Кевин Ранделман, който през миналата година бе приет посмъртно в залата на славата на UFC, а от години се грижи за физическото състояние и на друго голямо име в смесените бойни изкуства - Мат Браун.
Всичко това показва какво доверие и респект има професионалния спорт към знанията на Луи Симънс.
А подходът му работи винаги и за всеки. Стига да ви стиска да опитате.