Назначението на Слави Бинев за председател на комисията по култура и медии оглуши обществото с децибелите на БИАД, разсече аморфната му маса като хайто учи* и се възприе като възмутително несъвпадение между личност и пост. Като се огледаме обаче, поводи за недоволство дебнат отвсякъде.
Време е да се разделим с илюзията, че хората в Народното събрание са потенциални членове на МЕНСА - сокът и мозъкът на нацията.
Каквото гласувало, такова се обадило
240-те депутати са представителна извадка на активно упражняващите правото си на вот българи - с други думи, умните и красивите са дефицит, а продукцията на пенсионерския, етническия, корпоративния и нискоинтелигентния избор е мнозинство.
В този смисъл думите на Бинев, че е „най-подготвеният човек за тази комисия, ако не в държавата, то поне в парламента" може и на пръв поглед да звучат като шега, но след един бърз прелет над листата с 240-мата, неминуемо ще ви обхванат съмнения.
Със сигурност още един човек може да излезе със самочувствието на Бинев и да каже, че е най-подготвеният в държавата за парламентарния си пост - Цветан Цветанов влезе в Комисията за контрол на специалните служби. По този повод адвокат Михаил Екимджиев разказа виц - че попадането на бившия вътрешен министър на ГЕРБ в комисията, която контролира СРС-тата, е все едно Ал Капоне да стане шеф на данъчните служби.
Или Волен Сидеров да влезе в комисията по външна политика
... и о, съвпадения
- пътешевственикът от Варадеро, борецът с американския колониализъм и доживотен приятел на Русия ще бъде заместник-председател на Комисията по външната политика. Но да не сме придричиви - вече преживяхме Сидеров като шеф на комисията по корупцията и парламентарна етика в предишния парламент, сега ли ще ни се опре.
От избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС гражданската съпротивата срещу персоналните назначения често се надига, но с различна сила. Последният пример беше с приятелката на Лукарски - Ива Йорданова и неуспешният опит да оглави ведомството, отговарящо за българите в чужбина.
И всеки пак като че ли старите кучета в политиката минават метър, а новобранците жънат бури.
Затова за Вежди Рашидов, Цветанов и Сидеров може, а за други- не.
Но да погледнем кой взе поста на Слави Бинев начело на комисията по европейските фондове - защото това е бил първият избор на бившия евродепутат.
Председател стана Барековият представител Светлин Танчев, отцепник от ГЕРБ, известен с поправката „Мери Джейн" - в по-предишния парламент Танчев беше главно действащо лице в лобистка поправка в Закона за наркотичните вещества и прекурсорите, която позволяваше реклама на стоки и услуги с изобразени на тях наркотични вещества.
Тогава Светлин Танчев подаде оставка като - забележете - председател на парламентарната комисия по еврофондовете, за да се завърне сега на бял кон.
Като стана дума за цвета на нацията, не можем да не споменем и исторически първия парламентарен кадър Бойко Борисов - отцепникът от НДСВ - Лъчезар Иванов, който се обяви за депутат от ГЕРБ, още докато Бойко Борисов беше кмет на София.
Лъчезар Иванов редува светлите фази с тъмни - по време на управлението на ГЕРБ той изпадна за малко от играта, след като бе разобличен, че се е опитвал да спре телевизионно разследване за свой приятел-митничар по Нова телевизия.
Този скандал му струваше заместник-председателското място в НС и това в столичната организация на ГЕРБ. Сега го откриваме в същата тази Комисия по култура и медии, добила широка популярност и небивал медиен интерес.
Редом до Иванов, прочул се и като любител на телефоните „Верту", е и образцовият фитнес поклонник, кадърът на Симеоново, Слави Трифонов и Ефтим Милошев - Росен Петров.
Бареков го беше нарекъл за вътрешен министър, но бившият телевизионен водещ умело се спотайва като редови член и в Комисията по вероизповеданията и правата на човека - също с огромна тежест, разбира се, точно като културата и медиите.
С добра ориентация прави впечатление групата на Георги Първанов - президентът записа един вицепремиер и 2 председателски места в парламента - ген. Михо Михов на комисията по отбрана и бившия ректор на УННС Борислав Борисов на младежката политика.
Доста по-лошо е представянето на БСП, които преживяха пореден вътрешен скандал, за да лансират Петър Кънев начело на икономическата комисия. Кънев има необходимата експертиза, но е в ролята на Петър Корумбашев, Румен Овчаров и Борислав Гуцанов - ляв по публична позиция, десен по приятелски кръгове.
Непознатите лица на този фон са прекалено малко - начело на външната комисия е Джема Грозданова, кадър на ГЕРБ с опит в ПАСЕ, Станислав Иванов (ГЕРБ)- на екологичната комисия, транспортът поема критикът на Меглена Кунева Гроздан Караджов.
Останалите лица, които ще дирижират парламентарния живот, са достатъчно втръснали и добре познати. Те просто се ротират от една позиция на друга от късата парламентарна пейка, образувана от листите. Това ни предложиха, това избрахме. Сок от мозък с малко зелени листа.
* удар с хребета на ръката, термин от карате