Дълга глътка ледена бира е едно от най-добрите неща, които могат да ви се случат след дълъг ден в жегите. Обикновено запотената чаша бира върви с чипс, скара и ядки, които й правят компания на масата.
Специалисти по бирата от САЩ и Западна Европа казват обаче, че новата идеална храна към чаша бира не са тежките и пържени храни, а киселите краставички.
От доста време насам като експеримент към бирата се добавят подправки, които да подобрят и засилят вкуса й - сол, пипер, лют пипер. Повечето от тези опити обаче са неуспешни и водят до мисълта, че бирата не се комбинира добре с никакви добавки.
Изненадващо кисело-соленият вкус на краставичките успява си пасне перфектно с този на бирата. Най-лесният начин да се радвате на актуалната това лято тенденция е да на принципа на редуването - глътка бира, хапка краставичка.
Плюсът е, че тази комбинация е по-лека и дори до някаква степен здравословна, за разлика от мазните и тежки храни като барбекю и снаксове.
За да усетите наистина пълното съчетание между вкусовете, трябва да се престрашите и да пуснете в бирата срязаната на две или повече ивици маринована краставица. Може и да потръпвате от представата за това светотатство, но бирени ентусиасти я сравняват с класики като Блъди Мери.
Тъй като и бирата, и киселите краставички са ферментирали, очевидно това допринася за хармоничното съчетание на вкусове без някой от тях да доминира. Специалистите също така казват, че при отпиване се усещат максимално много нюанси - горчивината на пивото, киселата нотка от краставичката и лека сладост накрая.
По-екстремно настроените могат да минат на следващото ниво и да си приготвят "туршия" от бира и краставички. Из интернет вече има десетки рецепти и във всички тях необичайното мезе е представено като абсолютен деликатес.
Огромен плюс е, че с минимален брой продукти можете да постигнете ефектно и необичайно предястие. Друго предимство е, че съставките са достъпни навсякъде и няма да ви се наложи да търсите редки и скъпи неща за изпълнението.
Основата на рецептата е корнишони, бира, сол, захар и оцет. Оттам нататък добавките зависят от фантазията и най-вече от куража ви. Можете да пробвате с копър, горчица, чили, кимион и други.
Рецептата е супер подходяща, ако сте твърдо решени да изненадате гостите си с нещо различно, което със сигурност не са опитвали досега. Сервирането на маринованите в бира краставички става с още бира, разбира се.
Единственото, с което е добре да се съобразите, е, че не с всяка бира ще получите добър резултат. Добре е да заложите на светло пиво като най-подходяща е тип лагер. Тя е най-лека и търпи доста експерименти. Така не рискувате някои от вкусовете да се изгуби или да доминира над останалите.
Избягвайте опитите с тъмните и червени бири заради техния силен вкус, който би надделял над каквато и да било добавка в чашата ви. В тях има съставки като карамел и съчетаването с кисели краставички ще е по-скоро катастрофа.
Ако нетипичната ни рецепта ви допадне, нищо не ви спира да пробвате да пуснете в чашата си с бира маслини или мариновани чушлета. Все пак не се увличайте, не участвате в кулинарно реалити...