Мрежата разби сърцето на създателя си, той иска да я върне обратно на хората

Световната мрежа (World Wide Web) днес не е това, на което се е надявал нейният създател Тим Бърнърс-Лий. Някои от най-големите му страхове днес са реалност и той има намерение да се намеси, преди положението да се е влошило още повече.

"За нас, които искаме да гарантираме, че Мрежата служи на човечеството, трябва да е от първостепенно значение какво строят хората върху нея”, обяснява Бърнърс-Лий.

През 1989 г. той създава World Wide Web. Три десетилетия по-късно се бори за спасяването на своето творение.

Кариерата на Бърнърс-Лий може да се раздели на два етапа. През първия той завършва Оксфорд, след което работи в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), а през 1989-а му идва идеята, която след това ще се превърне в Мрежата. Първоначалната й цел е да помага на учените да споделят информация чрез платформата, наречена Интернет – версия, която правителството на САЩ използва още от 60-те години.

Но когато решава свободно да сподели написания от себе си код, за да превърне Мрежата в открита и достъпна за всички платформа, Бърнърс-Лий дава самостоятелен живот на отрочето си.

Това променя и неговия живот – посочен е от списание Time за една от най-важните личности на 20 век, получава наградата "Тюринг” за постижения в областта на компютърните науки и е провъзгласен за рицар от кралица Елизабет II.

Макар пряко да не печели нищо от изобретението си, Бърнърс-Лий посвещава живота си, за да го брани. Още от самото начало той осъзнава могъщата сила на Мрежата, която може да позволи радикално да се променят политически режими, бизнеси и общества.

Освен това разбира и че в неправилните ръце творението му може да се превърне в унищожител на светове.

Предсказанието му се сбъдва. Най-скорошните примери за това са скандалът с руската намеса в изборите за президент на САЩ през 2016-а и разкритието на Facebook, че данните на 80 милиона души са били достъпни до Cambridge Analytica - фирма, занимаваща се с политически изследвания, работила по кампанията на Доналд Тръмп.

Това са само най-новите епизоди от една дълга порeдица. През 2012-а Facebook провежда тайни психологически експерименти с около 700 000 потребители. Както Google, така и Amazon са подали заявления за патентоване на устройства, които да следят и улавят настроенията на човек чрез гласа му.

Човекът, задвижил всичко това, има нещастието да види как гъбата на тази бомба расте пред очите му. "Бях съкрушен”, казва Бърнърс Лий, докато си припомня най-скорошните вредни действия, извършени чрез Mрежата. Това как се използва творението му днес му носи болка.

От това страдание обаче има полза. То мотивира Бърнърс Лий да отвърне на удара, като използва не само популярността си, но и уменията си на програмист.

От известно време той работи по нов софтуер, наречен "Solid” (англ. твърд, солиден), за да вземе Мрежата от ръцете на корпорациите и да я върне към демократичните й корени. Освен това той е основател на World Wide Web Foundation – организация, чиято задача е да защитава човешките права в дигиталния свят. Според създателя на Мрежата това е битка с основна важност, тъй като бъдещето "идва твърде бързо”.

Неговата прогноза е, че през ноември 2018-а половината от хората по света – близо 4 милиарда души – ще бъдат свързани онлайн, споделяйки всичко – от професионалните си биографии, през политическите си възгледи до ДНК информация. Свързването на още, и още хора прави Мрежата още по-мощна, но и все по-опасна.

"Мрежата злоупортеби с доверието на човечеството, вместо да му служи, каквато беше целта. И се провали в много отношения”, казва Бърнърс-Лий. Нарастващата централизация на Мрежата според него е довела до създаването на "разрастващ се феномен, който е анти-човешки”.

В началото Мрежата е отворена, безплатна и достъпна, без да я контролира дадена компания или група. В онези времена всичко е по-децентрализирано, всяка личност има голяма значение. Всичко е базирано на липсата на централна власт и на принципа, че няма нужда да питаш някого за разрешение. "Това усещане за индивидуален контрол е нещото, което загубихме”, коментира Бърнърс-Лий.

Силата на Мрежата не е отнета или открадната. Всички ние, милиардите й потребители, я преотстъпихме с всяко споразумение за ползване, на което сме кликнали "I agree” (Съгласен съм), и с всеки интимен момент, който сме споделили чрез технологиите. Компании като Facebook, Google и Amazon днес монополизират почти всичко, което се случва онлайн – от това какво купуваме, през новините, които четем, до определянето на хората, които харесваме. С помощта на няколко мощни държавни служби, те имат възможността да наблюдават, манипулират и шпионират по невиждани до момента начини.

Малко след изборите в САЩ през 2016-а Бърнърс-Лий решава, че нещо трябва да се промени и започва опити да хакне собственото си творение.

Миналата есен неговата фондация финансира изследване на това как алгоритмите на Facebook контролират новините и информацията, която потребителите получават и която впоследствие оформя възгледите им. Според него, ако сме наясно с тези опасности, ще можем групово да спрем да бъдем заблуждавани от "машината”.

Бърнърс-Лий е на мнение, че моментът, в който Мрежата ще покрие половината от човечеството, е моментът да спрем за секунда и да помислим за бъдещето. Не само на включените в нея, но и на тези, които все още не са и които може би ще стават все по-маргинализирани.

Мрежата, която той създава с идеята да е средство на демокрацията, днес изостря проблемите с неравенството по-света. За Бърнърс-Лий целта е човечеството да си върне "тоталния контрол над Мрежата”.

Идеята е проста – децентрализиране на Мрежата.

С помощта на малък екип от разработчици, 63-годишният мъж прекарва повечето си време в работа по Solid – платформа, чиято цел е да даде на отделните хора контрол над личните им данни, като го отнеме от корпорациите.

"В лабораторията има хора, които се опитват да си представят как Мрежата може да бъде различна. Как обществото в нея може да изглежда различно. Какво може да се случи, ако дадем на хората лично пространство и контрол над данните им. Строим една нова еко-система”, обяснява Бърнърс Лий.

Към момента технологията зад Solid е нова и не е готова за масовата публика. Но ако проработи, тя радикално може да промени динамиката в Мрежата. Системата има за цел да е платформа, чрез която потребителите да определят кой да получава достъп до данните и съдържанието, което те самите генерират в Мрежата. По този начин потребителите ще могат да избират каква информация да бъде използвана, вместо Facebook и Google да правят каквото пожелаят.

Към проекта се присъединяват нови и нови хора – програмисти, за които писането на код редом с Бърнърс-Лий е изживяване, наподобяващо емоцията на китарист, който свири на една сцена с Кийт Ричърдс. Но освен това тези хора вярват в каузата. Те са дигитални идеалисти, които искат да се борят срещу централизирането на Мрежата.

Solid все още е в начален етап на разработка, но близките до Бърнърс-Лий казват, че той е изключително отдаден на проекта. В същото време по света се появяват все повече хора със сходни каузи. В Индия група активисти попречи на Facebook  да въведе нова услуга, която щеше да контролира достъпа до Мрежата на голяма част от населението на страната. В Германия млад програмист създаде децентрализирана версия на Twitter, наречена Mastodon.

Бърнърс-Лий не е лидер на тази революция, а само част от нея. Тя не трябва да има лидер. Създателят на Мрежата е просто едно силно оръжие в борбата за децентрализиране на Мрежата. Но дори той съзнава, че тази битка ще е много по-трудна, отколкото е било самото създаване на Мрежата. Сега налице са много на брой заинтересовани фирми и лица, които ще изсипят купища пари, за да запазят контрола, който имат.

Днес, след всички скандали от последните две години, технологичните гиганти се опитват да успокоят обществените настроения срещу себе си с обещания за промени, чрез които личното пространство и данните на потребителите им да бъдат предпазени. В същото време го има и натиска от правителствата, какъвто, например, се явява GDPR в Европейския съюз.

Но законите, които биват създавани днес, няма как да предвидят технологиите на бъдещето. А законотворците, зад много от които стоят лобистите на корпорациите, не винаги мислят за правата на индивида.

Силите, които Бърнърс-Лий пуска по света преди три десетилетия, днес се придвижват с невероятна скорост в неочаквани посоки. Никой не може да предвиди какво ще се случи. Да не би да сме се запътили към бъдеще, което да е като излязло от роман на Оруел? Трудно е да се повярва, че някой иска да живеем в "1984”. Зукърбърг не създава Facebook, за да манипулира избори. Джак Дорси и останалите основатели на Twitter не са искали да дадат дигитален мегафон на Доналд Тръмп.

Точно това дава увереност на Бърнърс-Лий, че битката за дигиталното бъдеще може да бъде спечелена.

Новините

Най-четените