Кремъл обяви война на меметата

Руските цензори решиха, че една от най-популярните активности в интернет е незаконна - меметата. Според "Роскомнадзор", медийният регулатор на Кремъл, вече е противозаконно да се използват снимки на знаменитости в меме, "когато изображението няма нищо общо с личността на знаменитостта."

Новата политика идва след съдебно дело в Москва, в което съдията реши, че определено фото-меме нарушава личното пространство на руския певец Валерий Сюткин. Решението на съда е насочено срещу статия в "Луркоморье", популярен руски уеб сайт в духа на Wikipedia, изграден върху интернет субкултури и мемета.

Незаконно меме

Въпросното меме представлява снимка с добавен надпис, базирана на текст от нецензурна руска песен от 2005. Фразата "Бей бабу по ебалу" (съкращавана обикновено като "ББПЕ"), се превежда приблизително като "Тресни кучката по фасона." Песента е дело на слабоизвестен музикант с псевдоним Nambavan ("Number One") и присъства в албум, наречен Sex, drugs and Russian girls.

Според "Луркоморье", въпросното меме, базирано на оскърбителните текстове на Nambavan, за първи път се е зародило през 2008 в руския имидж форум 2ch.ru, където потребителите са поставили връзки към музикалния клип като начин да се оскърбяват един друг.

Потребителите на 2ch после са се забавлявали с различни снимки с надписи, наслагвайки "ББПЕ" върху фотографии на попзвездата Филип Киркоров и актьора Алексей Панин, но в крайна сметка лице на мемето е станал певецът Валерий Сюткин.

Мемето изглежда най-пасва на Сюткин заради репутацията му на изпълнител на захаросана, романтична музика, която е особено популярна сред жените. С други думи, майтапът е, че той вероятно е последният човек, който някой би очаквал да удари жена.

Сбогом на снимките с надписи?

Феноменът на снимките с иронични надписи се нарича още "image macro". Дори и никога да не сте срещали това понятие, със сигурност сте попадали на не едно и две такива мемета.

Един от най-разпространените начини да се предизвика смях с такъв тип меме е контрапунктът. Вулгарните сексистки текстове на Nambavan са практически пълната противоположност на това, което бихте открили в някоя песен на Сюткин.

Ще е обективно да сравним мемето "ББПЕ" с нещо от рода на "Advice Dog", където потребителите започват със снимка на симпатично кученце и добавят съвети, които често са неетични или нежелателни.

Неясната нова политика на "Роскомнадзор" създава риск за доста повече от потенциално клеветническите картинки.

Заявявайки, че е незаконно да се добавят снимки на знаменитости към мемета, които "нямат нищо общо с личността на знаменитостта," Кремъл постила килимчето за забрана на цял жанр - на онлайн абсурда и хумора.

Обмислете други популярни мемета като "Jeff Goldblum Is Watching You Poop" (тоалетна шега, базирана на кадър от хорър римейка от 1986 "Мухата") или "Трололо" на Едуард Хил (друго музикално меме), които използват знаменитости за шеги, които са толкова безсмислени или слабоизвестни, че би било лесно да бъдат приети подобни мемета за "несвързани по никакъв начин с личността на знаменитостта".

Ако "Роскомнадзор" пожелае, той би могъл да използва тази нова политика, за да забрани широка гама от разнообразни Интернет мемета.

Три неясни изхода

RuNet Echo са разговаряли с основателя на "Луркоморье" и негов главен администратор - Дмитрий (Давид) Хомак, който казва, че един от проблемите с обжалването на решението на съда за материала за "ББПЕ" и Валерий Сюткин е, че той не е получил официални документи от руските власти: „Те избягват ответника ["Луркоморье"] по всички възможни начини. "Не можете да го обжалвате," заявяват те. "Не знаем дали вие сте хората, които притежават сайта, и не искаме да контактуваме с вас."

Хомак коментира, че сега се налага да избира между три непривлекателни алтернативи:

(1) да се опита да получи официално потвърждение на правата си върху сайта и да обжалва решението на съда;
(2) да блокира материала за Интернет потребителите в Русия;
(3) "винаги има опция да им кажем да си гледат работата, което ще ни докара блокиране в Русия, но вероятно това е най-умният ход."

Ако можем да правим предположения на база предишни случаи, вероятно "Луркоморье" ще избере да блокира страницата "ББПЕ" за руските потребители - стратегия, която сайтът вече е използвал на няколко пъти, когато "Роскомнадзор" са вкарвали сайта в черен списък или са заплашвали да го включат в този списък заради съдържание, свързано със самоубийства и наркотици.

Хомак има време до началото на май, за да прецени какво да направи.

Какъв е смисълът от забрани на подобни неща?

Освен музикантите със засегнати чувства, не е немислимо "Роскомнадзор" някой ден да приложат новата си политика върху мемета, посветени на други публични личности от рода на политиците.

Ако това се случи някога, теоретично ще стане незаконно да бъде добавян с Photoshop разгърден Владимир Путин върху птица, или мечка, или десетки други животни, които можете да откриете яхнати от руския президент при бързо търсене в Google Images.

Забраната на меметата с разгърдения Путин, а и опитите да бъде блокирана снимката с "ББПЕ" на Сюткин, естествено са невъзможна задача. Натискът на "Роскомнадзор" върху "Луркоморье", точно както и голяма част от регулирането му на руския интернет, има за цел предимно да сплашва други уеб сайтове, така че те да се самоцензурират.

Що се отнася до Сюткин, той твърди, че майка му го е убедила да съди "Луркоморье" заради мемето. "Знам, че не съм единственият," казва той пред вестник "Известия". "Искам да помогна за въвеждането на малко ред в руския интернет, така че личните данни на хората да се използват с повече уважение."

Като се има предвид обаче, че мемето "ББПЕ" е на повече от шест години, много потребители на Русия, включително и повечето хора в общността на "Луркоморье", подозират, че загрижеността на Сюткин не е свързана толкова с руската Интернет култура, колкото с популяризирането на собственото му име, за да подобри продажбите на последния му албум, излязал миналия месец.

#8 Галфонсо 16.04.2015 в 08:42:37

Така се получава с една държава, когато се е оставила да бъде управлявана от аутист

Новините

Най-четените