Неспирното желание на правоносителите да заличават пиратско съдържание от интернет води до там да се иска от търсачката на Google да премахва резултати за сайтове, които не съществуват от месеци.
Gizmodo съобщава, че в интернет компанията вчера са получили няколко искания, свързани със сайта MegaUpload, спрян в средата на януари. Неговият собственик Ким Дотком все още се бори срещу екстрадирането си в САЩ и междувременно работи по нови проекти.
Google отчита огромно количество оплаквания и срещу други известни сайтове, които са недостъпни от месеци - например Demonoid и BTJunkie.
Gizmodo посочва, че обикновено списъците с "пиратски" линкове не се събират от самите правоносители, а от наети специално за целта агенции. По притеснителното в случая е, че никой по веригата не си е направил труда да провери дали дадените сайтове функционират, както и дали незаконно копираното съдържание все още е достъпно, коментира онлайн изданието.
Една от възможните причини е, че правоносителите и техните партньори разчитат на изцяло автоматизирани решения без проверка на всеки отделен случай. Това може да доведе до големи затруднения за крайния потребител, а понякога и до истински скандал.
Така например в началото на август официалният запис от кацането на Марс на апарата Curiosity беше премахнато от канала на NASA в YouTube... поради оплакване от малка американска медийна компания.
Според разпоредбите в САЩ продукцията на държавните агенции, каквато е и NASA, е със свободен достъп и никой не може да претендира за ексклузивни права над кадрите. Въпреки това непознаване на правилата първо от страна на служител на медийната компания и след това от администраторите на YouTube създаде доста конфузна ситуация, продължила часове.