Наближаващите Рождество и Коледа са традиционното време за благотворителност и добрини.
За християните то напомня за даровете, които влъхвите поднасят на Исус, а също и дара от Бог за хората - Христос. Оттук идва и традицията с подаръците, които си разменяме с близките за празника.
От научна гледна точка хората обичат да даряват - по чисто физиологични и психологични причини, затова и празниците са идеалният момент за това.
Отдавна се знае, че благотворителните действия активират същите дялове в мозъка, които се задействат и когато получаваме пари, ядем нещо вкусно или приемаме наркотици.
Така се обяснява и "топлината", която усещаме, когато даваме. При някои хора това може да е търсен ефект - те да дават още и още, за да получат още от приятното чувство на задоволство и награда.
При други може и да не е толкова осъзнато, а също и да зависи от много фактори, включително предишен опит.
Още едно обяснение за хубавото усещане при даряване е социалният ефект на подобни постъпки. Одобрението на общността е особено важно за хората и също задейства активността в мозъка, свързана с удоволствието от наградата. Затова и обичаме да съобщаваме, когато даряваме.
А Коледа дава доста възможности за дарения и съответното приятно чувство за даващия, като не на последно място самите благотворителни организации са наясно със спецификите на дарителската активност и предлагат доста повече възможности, отколкото обичайно.
В това, че човек получава удоволствие от акта на дарението няма нищо лошо - напротив - все пак основната цел е да бъдат подпомогнати тези, които имат нужда и тя е изпълнена.
Затова ще предложим няколко обичайни и не толкова дарения или доброволчески инициативи, в които всеки, който иска - и има възможност, да се включи.
Ако сте от хората, които смятат за прекалено малко да пуснат няколко лева в кутия за дарения за лечение или да се разтоварят от стари плюшени играчки и дрехи за деца в домове, сега е моментът да дадете нещо наистина ценно.
Например кръв или плазма. Така ще дарите живот в буквалния смисъл. В България недостигът на донорска кръв е постоянен, затова и се налага на близките на пациенти, които са нуждаят от кръвопреливане, да осигуряват количества.
Това нямаше да е така, ако достатъчно хора даряваха редовно и безвъзмездно. Освен това малко от нас знаят, че ограниченията кой може да дари са толкова широки - възраст, тегло, съществуващи заболявания или състояния, че потенциалните донори у нас не са - както си мислим - всички останали, а около 1-2 милиона души.
Другото ценно нещо, за доста хора, е времето. Доброволчеството е доста по-ангажиращ начин да помагаме на околните и в доста случаи - по-удовлетворяващ и за двете страни.
У нас често под доброволчество разбираме големи жертви на време и ресурс за възможно най-уязвимите групи, но всъщност да почистите градинката пред блока или да засеете дърво също е доброволчество и ще зарадва всичките ви съседи.
Най-сигурният и лесен начин човек да си намери кауза като доброволец е платформата timeheroes.org. Там се търси всевъзможна помощ - за ремонт на читалище или за временно приютяване на спасени животни от улицата например. Има дори проект за издаване на безплатно онлайн ръководство за хора, които изпитват тревожност и безпокойство във времето на пандемия. От доброволците се иска да разкажат личната си история и как те се справят с тревожността.
Друга кауза е създаване на библиотеки в детските отделения в болниците, трета - преводи на български на уроци по информатика, четвърта - да направите картичка, която да се продаде на благотворителен базар за деца със специални потребности.
Ако въпреки това не намерите проект, който да ви допада или е прекалено изискващ за вас, вариант е просто да помогнете на възрастен съсед с покупките или да му правите компания. Или да оберете боклуците от близкия парк.
Всичко това не обезценява дарителството на пари. Точно по Коледа вариантите са много и отново най-лесният вариант е през timeheroes или dmsbg.com. Освен традиционните подаръци, дрехи или училищни пособия за деца без родители или хранителни продукти и коледна вечеря за самотни възрастни хора, от финансова подкрепа за лечение нужда целогодишно имат стотици болни хора.
Пари се набират и за всевъзможни проекти и ще се учудите колко разнообразни са те. Например можете да пратите sms за построяване на платформи, на които да гнездят диви птици, или за подпомагане на дигиталното обучение на ромските деца. Или за осигуряване на изкачването на няколко планински върха за деца в риск, или пък за изграждане на арт тунел за млади творци. Или за православни храмове. Повечето от тези каузи са малки и трогателни проекти и биха могли да са вдъхновяващи за много хора.
А ако нямате достатъчно пари, или просто искате да дарите повече, отколкото можете да си позволите - откажете се от коледния си подарък и поискайте от близките си да преведат пари за кауза - по ваш или техен избор.
Няма малка помощ - дори и вие да се чувствате гузни за това, че пускате само един sms, или че не можете да направите толкова голяма жертва, която каузата, която ви допада, заслужава. Защото дарителството не трябва да е саможертва, а просто обичаен начин на живот. И не се мери в количества.