Европейският парламент се обяви за спирането на "Северен поток 2"

Европейският парламент призова за спиране на проекта "Северен поток 2". Депутатите гласуваха на пленарна сесия в Страсбург резолюция за политическите отношения между ЕС и Руската федерация, която съдържа предложения за прекратяването на проекта.

Според резолюцията се предвижда възможността за разширяване на личните санкции, за ограничаване на достъпа на Русия до финанси и технологии, а също и решение Москва да не бъде приемана вече за стратегически партньор на Европейскиа съюз.

Резолюцията, приета от 402-ма депутати срещу 163, въздържали са се 89 законодатели, оценява сегашното състояние на политическите отношения между ЕС и Русия.

Освен призив за удължаване на санкциите срещу Москва, в текста на документа се отбелязва, че от 2015 г. насам са се появли нови сфери на напрежение между ЕС и Русия, включително руската намеса в Сирия, намесата в държави като Либия, Централноафриканската република и продължаващите агресивни действия в Украйна.

Депутатите също подчертават руската подкрепа за анти-ЕС партии и крайнодесни движения, намесата на избори и нарушаването на правата на човека в Русия.

"ЕС е длъжен да бъде готов да приеме допълнителни санкции, включително целенасочени лични санкции и ограничен достъп до финанси и технологии, ако Русия продължи да нарушава международното право", се казва в документа.

Резолюцията също подчертава, че ЕС трябва да преразгледа Споразумението за партньорство и сътрудничество с Русия и да ограничи сътрудничеството си до сфери от взаимен интерес. Депутатите посочват за селективен ангажимент глобални предизвикателства като климатичните промени, енергийната сигурност, дигитализацията, изкуствения интелект и борбата срещу тероризма.

Важно място в нея се поставя и на призива към Европейската комисия и Европейската дипломатическа служба "спешно да разработят законодателни предложения относно общоевропейския закон "Магнитски" ("глобален правозащитен режим на санкциите на ЕС"), който ще позволи въвеждането на визови забрани и целенасочени санкции, например блокиране на собственост и имуществени интереси в рамките на юрисдикцията на ЕС по отношение на физическите лица", както и изготвяне на съответния “санкционен списък“.

Евродепутатите утвърдиха в резолюцията призив към страните от ЕС към „по-нататъшна координация и съгласуваност“ на тяхната външна политика спрямо Руската федерация. Отбелязва се още, че ЕС е отворен за укрепване на отношенията и диалога и би искал да се върне към сътрудничество с Русия, когато руските власти изпълнят своите правни и международни задължения".

"Настоящите разногласия и конфронтации между ЕС и Русия не отговарят на интересите на нито една от двете страни; каналите за връзка трябва да останат отворени, въпреки разочароващите резултати; новото разделение на континента застрашава сигурността на ЕС и Русия", пише още в резолюцията.

Новините

Най-четените