Лидерите на държавите-членки на Европейския съюз се споразумяха по основните принципи в преговорите с Великобритания за Brexit.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова Лондон да формулира "сериозен отговор" по въпроса какво ще се случи с правата и възможностите на гражданите на страните от ЕС след Brexit.
"Имаме нужда от гаранции. През последните седмици често чуваме от нашите британски приятели, че са готови да решат въпроса бързо. Но искаме да стане много ясно, че имаме нужда от реални гаранции за това, че нашите граждани ще могат да живеят, работят и учат в Обединеното кралство", каза той.
Туск посочи, че същите гаранции ще бъдат дадени и за британските граждани, които се намират на територията на континента.
Преговорните принципи, предложени от Туск, поставят на приоритетни места правата за жителство на гражданите, уреждане на финансовите ангажименти на Великобритания към ЕС и недопускане на "твърда" граница между Република Ирландия и Северна Ирландия.
Един от ключовите нерешени въпроси е този за задълженията на Лондон към бюджета. Страните-членки на ЕС настояват Великобритания да се съгласи да плати 60 млрд. евро, преди да започнат преговори за ново търговско споразумение след напускането на съюза. Британските власти обаче отказват да платят сума в подобен размер.
Този въпрос би трябвало да бъде решен до есента на 2017 г., когато би трябвало да приключи първата фаза от напускането на Великобритания, посочи Ангела Меркел.
През октомври 2017 г. ще бъде решено кои държави-членки на ЕС ще бъдат новите домакини на двете европейски агенции, които са базирани на Острова - Европейската агенция по лекарствата и Европейската банкова служба.