Как се стигна до изолацията на Катар?

Саудитска Арабия, Бахрейн, Обединените арабски емирства и Египет прекратиха дипломатическите си отношения с Катар заради предполагаема подкрепа на тероризма. По-късно към тях се присъедини и Йемен.

Външното министерство на Бахрейн публикува съобщение, в което казва, че спирането на отношенията се налага "за да се запази националната сигурност на страната".

Дипломатите на Катар разполагат с 48 часа да напуснат Бахрейн. Всички пристанищни и авиационни връзки между двете страни ще бъдат затворени в рамките на един ден.

"Заради упоритостта на Катар да продължи да дестабилизира сигурността и стабилността на Кралство Бахрейн, да се меси във вътрешните работи, да продължава с ескалацията и провокирането на медиите, да подкрепя въоръжени терористични акции и да финансира групировки, свързани с Иран за създаване на хаос в Бахрейн - в явно нарушение на всички споразумения и принципи на международното право, без оглед на ценности, закони, морал и уважение за принципите на добросъседството", пише в мотивите за прекратяване на дипломатическите отношения.

Информационната агенция на Саудитска Арабия цитира анонимен източник от правителството, който заявява, че се прекратяват всички отношения и наезмни, морски и въздушни връзки с Катар, с цел да се запази националната сигурност от "опасностите на тероризма и екстремизма".

Саудитските власти ще поискат от съюзниците си да започнат незабавни законови процедури за въвеждане на същия режим възможно най-скоро.

Египет, от своя страна, обвини Катар в предприемане на "антиегипетски курс" и нежелание да се откаже от подкрепата за тероризма.

Какво се случва в Залива?

Дипломатическият разрив с Катар не е неочакван - напрежението в Персийския залив се увеличава постепенно през последните няколко години, като достигна пик в близките седмици.

Преди 2 седмици четирите държави, които скъсаха отношения с Катар, блокираха достъпа до няколко новинарски сайта от страната - включително до "Ал Джазира". Причината - медиите бяха разпространили провокативни коментари с критика към Саудитска Арабия, които първоначално бяха приписани на катарския емир Шейх Тамим бин Хамад ал-Тани.

Правителството в Доха отрече да има нещо общо със статията и я определи като фалшива новина, разпространена чрез хакерска атака.

Катар е част от американската коалиция срещу "Ислямска държава", но в същото време е обвиняван многократно от страна на шиитските лидери в Ирак, че всъщност предоставя финансова помощ на терористичната групировка.

Има съмнения, че както правителството, така и заможни граждани на емирството даряват пари и оръжия на ислямистките групировки в Сирия.

Катар е обвиняван още в поддържането на връзки с едно от подразделенията на Ал-Кайда "Фронт Нусра", както и в поддръжка на незаконната организация "Мюсюлманско братство" - включително като "постоянно подкрепя посланията и замислите на тези групировки чрез медиите си".

Катар обяви мерките, предприети от съседните държави, като "несправедливи".

"Те се основават на твърдения и спекулации, които нямат никаква фактическа база", се казва в съобщение на катарското Министерство на външните работи, цитирано от "Ал Джазир".

Според властите в Доха - забраната на сухопътните, въздушните и морските комуникации с Катар "няма да засегне нормалния живот на гражданите и жителите на страната".

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън призова страните да разрешат проблемите си чрез диалог.

"Не очаквам това да има значително влияние - ако изобщо има влияние - върху единната ни борба срещу тероризма, както в регионален, така и в глобален мащаб", каза Тилърсън.

Новините

Най-четените