ЕК започва наказателна процедура срещу Полша

Европейската комисия започва наказателна процедура срещу Полша заради спорната съдебна реформа, прокарана преди седмица.

Комисията е изпратила писмо до Варшава с официално уведомление за началото на процедурата. Правителството има срок от един месец, за да отговори на поставените проблеми.

От съобщението става ясно, че ЕК намира за смущаващо даването на правомощия на министъра на правосъдието да уволнява и назначава председатели на съдилища, както и еднолично да решава дали да удължи мандата на съдии, като критериите за преценка са неясни и водят до нарушаване на принципа на несменяемост на магистратите.

Проблем е открит и в налагането на различна възраст за пенсиониране на жените и мъжете - съдии, съответно 60 и 65 години, което представлява дискриминация по полов признак. Атакувано е и новото право на министъра да удължава по своя преценка мандатите на съдии, навършили пенсионна възраст.

Вицепрезидентът на ЕК Франц Тимерманс е отправил още едно писмо, с което кани правосъдния министър на Полша на среща в Брюксел, която да се проведе възможно най-бързо, за да се възстанови диалога между ЕС и Варшава.

На 22 юли сенатът на Полша прие закона за реформата на Върховния съд, който прекратява незабавно мандата на всички действащи съдии в най-висшата инстанция в страната.

Някои от магистратите ще могат да останат на работа, но само след решение на министъра на правосъдието. Президентът на Полша Анджей Дуда обяви, че ще наложи вето на два от общо три законопроекта, свързани със съдебната реформа.

#1 Шамито 30.07.2017 в 13:34:03

Поляците още не могат да схванат че не са независима държава а протекторат.Типично налагане на ценности.А къде остана диалога че стигнахме до санкциите.Диктатура прикрита под маската на демократични ценности.

#3 dedo adji 31.07.2017 в 11:01:58

Значи, поляците вече не са съгласни съдиите да са несменяеми. Може да се спори, дали новоназначените ще бъдат по-стока, но е безспорно, че недосегаемостта е идеален стимулатор за безотговорност, произвол и корупция. За дискриминацията в пенсионната възраст съм твърдо ЗА да се отстрани. Ама защо само за съдиите? Доколкото съм запознат, тя е факт за всички професии в повечето бели страни. А освен, че нарушава равенството на жените, е и сериозна тежест на държавния бюджет. Жените хем живеят по-дълго, хем получават пенсия 5 години повече. И се чудя и се мая, де ще му излезе края. Защо не се чуват гласовете на феминистките и евро комисията по този въпрос? Могат да се предложат и други мерки против дискриминацията. Напр., да се разреши на жените да кърмят по време на съдебни заседания. Разрешиха им в английския парламент, защо Европа изостава. Добра идея ще бъде и да се прави отвод на съдийки по време на месечния им цикъл.

#5 dedo adji 31.07.2017 в 21:40:08

Бичи, цици като любеници гледам на дисплей и барам на живо. Простп съм загрижен за женското равноправие.

Новините

Най-четените