Европейската комисия разглежда вариант, при който Румъния ще бъде извадена от Механизма за сътрудничество и проверка, резултат от който са редовните доклади за правосъдието и вътрешния ред, и така България ще остане единствената европейска държава под наблюдение.
Очаква се това да стане до края на мандата на сегашната ЕК, който приключва през 2019-та година. "Много сме доволни от извършеното от румънското правителство при новия премиер", подчерта председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер.
„Ако Румъния е готова преди нашите български приятели, очевидно е, че тя ще бъде извадена от механизма. Ако Румъния е постигнала равнището, очаквано от ЕК и останалите държави в ЕС, това ще бъде направено", допълни Юнкер на съвместна пресконференция с румънския премиер Дачиан Чолош.
Той подчерта, че случаят с България „не е тясно свързан" с румънския и мониторингът над съдебната система и борбата с корупцията ще приключи по различно време в двете страни.
Чолош отбеляза на свой ред, че механизмът е постигнал целите си, но „това не означава, че няма да продължим борбата с корупцията".
Последният доклад на ЕК за Румъния отбелязва, че повдигнатите обвинения и постигнатите присъди по отношение на висшестоящи политици са редовна практика.
1250 души са обвинени през 2015 г. - включително министър-председателят Виктор Понта, бивши министри, депутати, кметове, председатели на общински съвети, съдии, прокурори и множество висши държавни служители.
Румъния постигна забележителни резултати в последните месеци и арестува бивши министри и настоящи политици за корупция и пране на пари, включително брата на бившия президент Траян Бъсеску.
Наскоро главният прокурор на страната Тибериу Ницу подаде оставка, защото си позволил да използва нерегламентиран конвой с полицейски ескорт, което довело до опетняване на имиджа на институцията.
Механизмът за сътрудничество и проверка бе създаден през 2007 г. при влизането на България и Румъния в ЕС. В последния доклад от 27 януари за България се подчертава най-вече липсата на напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Нещата се влошават от липсата на независимо правосъдие и политическата нестабилност, заключава докладът.