Кметството в Москва не разреши молбата за поставяне на мемориална табела на мястото на разстрела на опозиционния лидер Борис Немцов.
Градската управа твърди, че зад отказа нямало политически причини, а просто спазване на наредбите на московската община, според които паметни знаци могат да бъдат поставяни едва 10 години след смъртта на почитаемата личност.
Борис Немцов беше убит в нощта на 27 срещу 28 февруари 2015 г. на Големия Москворецки мост, докато се прибираше към дома си в компанията на приятелката си Анна Дурицкая.
"Решението беше прието изцяло изхождайки от изискванията на московското законодателство", заявява пред Интерфакс заместник-кметът на Москва по социалните въпроси Леонид Печатников.
Той напомня, че изключение от 10-годишния мораториум върху мемориалните паметници може да се направи само в случай, че това е наложено със специален указ от президента на Русия или кмета на Москва.
Искането за почетна табела на лобното място на Борис Немцов беше направено от опозиционни политици, приближени на покойния лидер. Инициативата им беше подкрепена от депутата от Държавната дума Дмитрий Гудков.
"Явно няма воля за решаването на този въпрос. Що се отнася до Немцов, това не е смърт, а политическо убийство, което се приравнява към терористичен акт и беше напълно възможно да се вземе решение, а не да се опират на законовите норми", коментира Гудков.
По делото за разстрела на Немцов бяха арестувани петима души - чеченският офицер Заур Дадаев, считан за извършител на убийството и заподозрените за съучастници в разстрела Темирлан Ескерханов, Анзор и Шагид Губашеви и Хамзат Бахаев.