Триумф за Ердоган на "поправителните" избори

Със забележително увеличение на гласовете само 5 месеца след фиаското на парламентарните избори от 7 юни, Партията на справедливостта и развитието на Реджеп Тайип Ердоган спечели пълно мнозинство в новия турски парламент.

Политическите сили, преминали бариерата от 10% за вход в парламента, остават четири, както и досега - управляващата ПСР, социалистическата Народно-републиканска партия (НРП), крайнодясната Партия на националистическото движение (ПНД), и прокюрдската Народна демократична партия (НДП) на Селяхатин Демирташ.

Разпределението на силите между тях обаче вече е в полза на ПСР, която увеличава с 9% електоралната си подкрепа за няколко месеца и получава общо 49,37% от гласовете на турците.

Това й дава право на 325 мандата в 550-местния Меджлис и увеличава вероятността за осъществяване на идеята на Ердоган да прокара конституционни промени и да превърне Турция от парламентарна в президентска република.

За промяна на конституцията ПСР ще има нужда да получи 367 мандата, но дори при сегашния си резултат партията вече има правото да подложи въпроса на референдум.

"Слава на Аллах", написа премиерът Давутоглу в профила си в Twitter.

"Днес е ден на победа за нашата демокрация и нашия народ", каза по-късно той пред събралото се множество пред дома си в Коня. "Надяваме се, че ще служим добре през следващите четири години и ще се изправим отново пред вас през 2019 г."

Основната опозиционна сила Народно-републиканската партия, която се надяваше на силен пробив, получи едва 25,41% - с един процент повече в сравнение с изборите от юни.

Значителен спад в електоралната си подкрепа отбелязват националистите и прокюрдската партия на Демирташ.

Народната демократична партия събира само 10,68% и стои на ръба на парламентарното представителство.

В доминирания от кюрдско население Диарбекир посрещнаха резултатите от изборите с огромно разочарование.

Пред централата на НДП избухнаха сблъсъци между привърженици на партията и полицейските сили.

Загубата при националистите е още по-видима. Партията на националистическото движение взема само 11,94% на фона на 16,29 на сто от последните избори.

Резултатите от предсрочните парламентарни избори, които се разглеждаха като последно изпитание пред премиера Ахмет Давутоглу и ПСР, се оказаха изненадващи за голяма част от турските граждани.

Предварителните нагласи бяха за оспорван вот, чиито резултати щяха да доведат до коалиционно управление. Тежките сътресения в Турция от последните месеци обаче обърнаха баланса на силите.

Недоволството от погазването на демократичните права на гражданите и свободата на словото отстъпи пред страха от нестабилност след новата серия от размирици между властите и кюрдите.

След кървавия терористичен акт в Анкара от 10 октомври - най-тежкият атентат в историята на Турция, политическата обстановка се промени драматично.

Безвластието се отрази и на икономическото състояние на страната - турската лира преживя сериозно обезценяване спрямо долара и еврото.

Турция се управляваше от временното правителство на ПСР от 7 юни до днес. Тогава партията на Ердоган и Давутоглу претърпя изненадващ срив, след като за пръв път от 13 години насам не успя да събере достатъчно гласове за еднопартийно управление.

Основаната през август 2001 г. ПСР имаше три последователни победи на парламентарните избори в Турция през 2002, 2007 и 2011 г. Досега винаги е имала комфортно мнозинство пред опозиционните сили, така че да управлява самостоятелно.

На редовните парламентарни избори на 7 юни 2015 г. обаче ПСР падна под 276 парламентарни мандата. За сравнение - партията си поставяше за цел да вземе поне 330 места, за да направи промяна в конституцията без помощ от външни сили, така че да промени политическата система в страната и да даде пълен набор от властови правомощия на президента и основател на ПСР - Реджеп Тайип Ердоган.

В речта си след "оглушителното" мълчание тогава турският президент показа, че е разбрал "предупреждението" от гласоподавателите, които се опасяват от "преумората от властта".

#1 boris 02.11.2015 в 14:13:43

Колкото по-джагалска става Турция - толкова по-добре за нас.

Новините

Най-четените