Русия призна за завишен радиационен фон през септември

Руските власти признаха, че през месец септември в страната е отчетена завишена радиоактивност. От замерванията на Руската метеорологична служба "Росгидромет" става ясно, че нивата на рутений-106 са превишили с 986 пъти показателите от предходния месец.

Тези показатели са били отчетени в периода 25 септември - 1 октомври в региона на Южен Урал, предаде Guardian. Там се намира ядреният комплекс "Аргаяш" на около 20 км от Маяк. Комплексът в момента се използва за преработка на използвано ядрено гориво.

От "Росгидромет" обаче отрекоха поделението да е източника на завишените нива на рутений-106. Те увериха и че замърсяването е далеч под опасните за човека нива. Дозата е около 20 000 хил. пъти по-ниска от допустимата годишна доза облъчване. Ядрените експерти допълниха, че няма и данни за изтичане на радиоактивно гориво.

Според ученият Илия Ярмошенко високите нива на изотопа в атмосферата не са опасни и не се налага евакуация. Ярмошенко допълни, че е от първостепенна важност да се открие източникът на замърсяването.

В средата на октомври Росатом публикува изявление, в което казва, че пробите от различни части на Русия не показват завишени радиационни нива, за каквито споменават европейските агенции.

Според някои медии на запад замърсяването е достигнало и до Европа - докад на Френския институт по радиозащита и ядрена безопасност казва, че в страната са открити следи от рутений-106 в периода между 27 септември и 13 октомври.

От природозащитната организация "Грийнпийс" поискаха от Росатом задълбочено разследване на причината за замърсяването заради подозрения, че Русия прикрива ядрен инцидент. От руската атомна агенция са категорични, че няма недокладвани инциденти, а завишените нива в радиационния фон не са свързани с нито един от техните обекти.

Според специалистите при евентуален взрив на ядрено оръжие или сериозна ядрена злополука в пробите ще има следи и от други радиоактивни изотопи. От друга страна изотопът рутений-106 се отделя именно при преработка на използвано ядрено гориво, така че най-вероятната причина е теч. Ако в електроцентралата, от която идват ядрените отпадъци, има теч, това би обяснило защо е засечен само този изотоп и никой друг.

Високите показатели в "Аргаяш" са по-ниски от някои проби от други места в Европа, например в Букурещ, заради което се предполага, че емисиите не идват от руска територия.

Новините

Най-четените