Трима души са пострадали през нощта в Барселона при опити на привърженици на единството на Испания да се сблъскат с празнуващите независимостта на Каталуния на площад "Сан Хауме", предават световните агенции.
Хиляди души излязоха по улиците на автономния регион, след като каталунският парламент подкрепи отделянето в независима държава.
По-късно през деня испанският премиер Мариано Рахой обяви, че разпуска правителството и парламента в провинцията и свиква избори на 21 декември. Уволнен ще бъде и шефът на местната полиция, както и представителите на Каталуния в чужбина.
Докато на площадите в Барселона някои празнуваха независимостта, в други части на града се организираха протести на привърженици на единна Испания. Повече от 400 души се опитаха да стигнат до централното управление на полицията, но властите пресекли пътя на шествието.
По-късно група ултраси се опитали да щурмуват сградата на радио Каталуния, където счупили прозорците и блокирали входа.
Празниците за обявяването на независимостта както и протестите срещу нея продължиха през цялата нощ. Обиколките на протестиращите продължи през нощта. Те скандираха "да живее Испания", "улиците винаги ще бъдат наши" и "Каталуния е Испания".
На фона на това в Мадрид организират шествия под наслов "За единство на Испания и конституцията".
Засега независимостта на Каталуния обаче среща стена от неодобрение в Европа и по света. Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни написа в Twitter, че никой в ЕС няма да признае отделянето от Испания.
"Декларацията за независимостта, гласуването на която се проведе днес в парламента на Каталуния, е в противоречие с принципите на правовата държава, испанската конституция и устава на Каталуния, които са част от правната система на Европейския съюз. Никой в ЕС няма да признае декларацията. Сега повече от всякога е необходимо да се възстанови правото като основа за диалог и да се гарантират свободата и правата на всички граждани на Каталуния", коментира Таяни.
Германия и Франция също обявиха, че не признават новата държава и ще поддържат комуникация само с правителството в Мадрид. Същата позиция застъпват Великобритания, Италия, Русия и Мексико.
Държавният департамент на САЩ също изрази мнение, че "Каталуния е неразделна част от Испания и страната ще подкрепи конституционните мерки на испанското правителство за съхраняването на единна и силна държава".
Обявената независимост също така бе осъдена и от Турция, като в позицията на Анкара се казва, че решението не отразява реалната воля на жителите на автономната област и нарушава конституцията на Испания.