Кристалина Георгиева гледа с интерес към ООН

За първи път Кристалина Георгиева не отрича пред BBC, че може да се кандидатира за генерален секретар на ООН на по-късен етап.

„Наблюдавам отблизо надпреварата. Много хора ме карат да се кандидатирам. Нека да видим какво ще стане" - заявява тя. Досега българският еврокомисар винаги беше категорична, че няма да участва в състезанието.

През юли 15-те страни членки на Съвета за сигурност ще проведат неформални консултации, след които ще стане ясно на каква подкрепа може да разчита всеки един от номинираните до момента кандидати.

В анализа на Ник Торп от BBC се посочва, че на финала може да се окажат именно двете българки: Ирина Бокова и Кристалина Георгиева. Очаква се новият генерален секретар да има богат управленски опит в международни организации, да бъде жена, а Русия настоява и да знае руски. Бокова и Георгиева отговарят на всички изисквания.

В началото Бокова изглеждаше фаворит за поста и имаше подкрепата на Русия - посочват от британската медия, но шансовете й намаляха след разследвания, които показаха проблеми с работата й в Юнеско през последните месеци, както й подкрепата й за държавата Палестина, която определено не се харесва на САЩ. Почти половината от бюджета на Юнеско отива за заплати на служителите.

Наскоро Кристалина Георгиева разкри, че ООН може да спести по 1 млрд. долара годишно, ако средствата се насочват директно към нуждаещите се. Тя ръководи група от наблюдатели, която изготви нови правила за хуманитарните операции на ООН.

Поради вялата подкрепа за номинираните до момента кандидати, както от собствените им държави, така и от неспособността на страните от Източна Европа да се обединят около една кандидатура, се очаква в играта да влязат нови имена.

Според наблюдатели в ООН, кандидатите от Източна Европа рискуват да се елиминират взаимно, освобождавайки пътя на други силни кандидатури като външния министър на Аржентина Сузана Малкора, бившия премиер на Нова Зеландия и директор на Програмата на ООН за развитие Хелън Кларк и бившия премиер на Португалия и върховен комисар на ООН по бежанците Антонио Гутереш.

"Според запознати, Кристалина Георгиева или Антонио Гутереш биха могли да донесат нужната промяна, от която ООН се нуждае. Процедурата е толкова неформална, че ако Георгиева получи подкрепата на петте постоянни членки на Съвета за сигурност, тя ще се кандидатира" - счита Ричард Гауън, експерт по ООН от Европейския съвет за външна политика.

До момента официално са издигнати 11 кандидатури, осем от които са от Източна Европа.

Новините

Най-четените