Американският президент Доналд Тръмп подписа меморандум, с който се налагат наказателни мита над китайски стоки за близо 60 млрд. долара годишно.
С това той изпълни едно от предизборните си обещания да отговори на злоупотребата с американски права за интелектуална собственост. Разследване на министерството на външната търговия установи, че Китай използва нечестни търговски практики като принуждава американски инвеститори да предават на китайски фирми "ключовете" към скъпи технологии.
С меморандума се дава време за консултации, през което индустриални сдружения, лобистки групи и конгресмени имат шанс да свият предложения списък с около 1300 продукта.
Очаква се министерството на външната търговия да представи списъка, съдържащ предимно стоки от сектора на високите технологии.
След това ще започне да тече 60-дневен срок за консултации преди взимането на окончателни решения.
Така на практика двете страни, макар и в обострени отношения, все още са далеч от търговска война.
От своя страна Пекин също има как да отговори на критиките от Тръмп, който този път бе сдържан и каза, че "ние гледаме на тях като на приятел". Това намалява риска от незабавни драматични ответни мерки на Китай. Освен това Вашингтон ще опита да защити правата си върху интелектуална собственост чрез Световната търговска организация, където също е възможно да се намери компромис за избягване на търговски сблъсък.
Междувременно американският постоянен търговски представител Робърт Лайтхайзър заяви пред Конгреса на САЩ, че президентът Доналд Тръмп е одобрил "пауза" в митата за стоманата и алуминия за Европейския съюз, които влизат в сила днес в полунощ.
Лайтхайзър уточни, че "паузата" също така ще обхване и други страни, включително Австралия, Бразилия, Канада, Мексико и Южна Корея.
Временното освобождаване цели намиране на по-постоянно решение на опасенията на Вашингтон за дъмпинг при стоманата и алуминия.