Киев поиска прокурори от военния трибунал в Хага

Украинският министър на външните работи Павло Климкин предложи прокурори на Международният наказателен съд в Хага да разследват престъпленията в източните провинции и Крим, както и в Киев преди кървавите протести, свалили проруския президент Виктор Янукович.

Правителството в Киев вече е предоставило на съда правото да разследва престъпления на украинска територия за периода от 21 ноември 2013 г. до 22 февруари 2014 г. Климкин твърди, че военният трибунал може да разследва и по-скорошни престъпления, като обстрела в южния град Мариупол в началото на годината, когато загинаха 30 души на автобусна спирка.

Според него умишленият огън срещу цивилни е различно от военна операция и затова трябва да бъде сезиран Трибуналът в Хага. Украйна обмисля дали да подаде жалба срещу Русия именно там, тъй като съдът се занимава и с териториални спорове. Климкин отново повтори, че Москва е пряко ангажирана с военните действия в Донбас, което вчера отново бе отречено от руския президент Владимир Путин.

Междувременно се появи неизвестна досега група, която пое отговорност за скорошните политически убийства в Украйна, основно жертвите са от партията на Виктор Янукович или с проруски настроения. Според имейл, изпратен до бивши съпартийци на Янукович, покушенията са извършени от „Украинската въстаническа армия".

В писмото се казвало, че бойците на тази "армия" ще започнат да избиват представителите на действащата власт, които "не са обявили военно положение, не са обявили война на Русия и не са прекратили дипломатическите и търговските отношения с окупатора".

#1 alecsander 18.04.2015 в 15:02:21

Конфликтът в Източна Украйна не може да се реши със сила или с дипломатически приказки. В Донбаският промишлен район освен многото руски инвестиции се намират и големи промишлени мощности на Русия, осигурени със стабилна суровинна база. Разумно е Украйна и Русия да сключат дългосрочни държавни договори за изгодно съвместно използване на промишления район и суровинната база с гаранции, че де юре те ще останат под юрисдикцията на Украйна. Важен елемент от тези договори може да бъде отказа на Украйна от членство в НАТО и приемане на статут на неутрален Европейски регион, потвърден от Русия, ЕС и САЩ. Подобни буферни зони между световни формации с голям военен потенциал са една от възможностите за намаляване на напрежението в световен мащаб, но не винаги са удобни за търсещите конфликти. Вероятно ще се стигне до това решение, но след много жертви и разрушения, както обикновено става в подобни случаи.

Новините

Най-четените