Данните на 2,7 милиона жители на ЕС са попаднали в Cambridge Analytica

От социалната мрежа Facebook са потвърдили, че данните на 2,7 милиона граждани на Европейския съюз са сред тези, които са били неправомерно използвани от фирмата Cambridge Analytica.

От Европейската комисия съобщават, че са получили писмо от технологичната компания късно вечерта в четвъртък. В писмото били посочени и мерките, които от Facebook са предприели от скандала насам, за да избегнат друг подобен случай.

Същевременно ЕК има намерение да настоява за повече детайли по случая. Това ще окаже допълнителен натиск върху компанията на Марк Зукърбърг, която в последните 10 дни загуби повече от 100 милиарда долара от стойността си, съобщи Reuters.

Всичко започна с разгарянето на скандала около това, че лични данни на милиони потребители на Facebook са попаднали в Cambridge Analytica - компания, която е работила по кандидат-президентската кампания на Доналд Тръмп. Първоначално информацията беше, че са засегнати около 50 милиона потребители.

През изминалата седмица обаче стана ясно, че най-вероятно броят е много по-голям - 87 милиона, повечето от които в САЩ, но и от други страни.

От следващата седмица се очаква Facebook да започне да информира потребителите дали тяхна информация е била споделена с Cambridge Analytica.

Зукърбърг същевременно се съгласи да се изправи пред комисията за енергия и търговия към американския Конгрес. Това ще стане на 11 април. Изпълнителният директор на Facebook ще бъде изслушан от конгресмените за това как компанията използва и опазва данните на потребителите си.

От скандала с Cambridge Analytica насам социалната мрежа на Зукърбърг е обект на много по-голямо внимание от властите по света, медиите и самите потребители. Днес се появи информация и за друг спорен момент от политиката на компанията.

Facebook са признали, че тайно трият съобщения в Messenger, изпратени от самия Зукърбърг.

"След като имейлите на Sony Pictures станаха жертва на хакерска атака през 2014-а, ние направихме редица промени, за да защитим комуникациите на ръководните лица в компанията", казва говорител на социалната мрежа пред сайта TechCrunch. Тези промени включват и изтриване на съобщенията на Зукърбърг в приложението за изпращане на бързи съобщения.

Стари съобщения, изпратени от изпълнителния директор на компанията, просто са изчезнали. TechCrunch са забелязали промяната, след като са разбрали, че съобщения от името на Зукърбърг липсват във входящите кутии на потребители. Facebook не е коментирала изтриването на съобщенията досега и просто ги е изтрила.

Обикновените потребители на социалната мрежа нямат право да трият собствените си съобщения, изпратени до други хора. Т.е. специален подход е бил използван при ръководните лица на компанията.

Друг проблем със социалната мрежа беше разкрит преди дни, заедно с обновената информация за 87-те милиона засегнати от случая с Cambridge Analytica. От социалната мрежа посочиха, че е възможно публично споделената информация на "повечето хора" във Facebook да е била взета от "злонамерени лица".

Това е ставало чрез функцията за възстановяване на акаунт и възможността да търсиш хора по телефонен номер или електронна поща. Facebook обясниха, че са взели мерки за справяне и с тази слабост, за да се ограничи достъпа на трети страни (създателите на приложения, например) до информацията на потребители.

Новините

Най-четените