Турция разширява атаките си в Северна Сирия

Tурция ще разшири операциите си в Северна Сирия, като включи и градовете Ал Баб, Манибидж и Ракка, заяви президентът Реджеп Ердоган в реч в Бурса. По думите му Турция няма друг избор, освен да навлезе в Ал Баб, въпреки критиките на международната общност, защото трябва "да подготвим район, който е чист от тероризъм". "Те казват: "Не отивайте в Ал Баб". Ние сме длъжни да го направим, ние ще отидем там", като същото важи за Манбидж, според Ердоган.

Позицията на Турция за Сирия е, че ако предвожданата от САЩ коалиция е готова за съвместни действия, тя би участвала срещу "Ислямска държава" в Рака, но не и на страната на сирийските кюрдски милиции.

От няколко дни турската армия обстрелва позициите на кюрдските сили и на "Ислямска държава" в Северна Сирия, като в следствие на въздушните удари вече загинаха десетки кюрди. Сирийското правителство на Асад от своя страна заплаши да сваля турските изтребители.

В Северна Сирия бунтовниците от Свободната сирийска армия са подкрепяни от турските танкове и специални части. След изгонването на "Ислямска държава", голяма част от усилията на Турция в района около град Джараблус са насочени към спирането на настъплението на подкрепяните от САЩ сирийски кюрдски сили.

Кюрдите контролират анклав в района, което тревожи Турция, тъй като в страната има около 15% кюрдско малцинство и правителството се притеснява от сепаратизъм.

Отношенията на Турция се обтегнаха и с Ирак, след като премиерът Хайдер ал Абади заяви, че е против турското участие в офанзивата за връщането на контрола над големия иракски град Мосул, за който в момента се водят решителни битки.

По последна информация иракските сили са напреднали с офанзивата си срещу Мосул и са вече на 5 километра от града, но според иракските власти предстои дълга битка срещу джихадистите, които контролират града от две години.

Ако Мосул падне, халифатът, който "Ислямска държава" обяви, също ще приключи, смятат иракските власти. Ако джихадистите изгубят Мосул, те няма да имат свое място и им остава само Ракка.

Досега в офанзивата за Мосул иракските сили са превзели 10 села, а кюрдските сили - 20 села. 118 цивилни, които са се опитали да избягат от града, бяха убити. Очаква се хората в Мосул да бъдат вземани за човешки щитове.

"Битката за Мосул е иракска битка и онези, които я водят са иракчаните", каза Ал Абади след среща с американския министър на отбраната Аштън Картър в Багдад, който пристигна днес в Багдад на необявено предварително посещение, след като беше в Турция. "Знам, че турците искат да участват, но им казваме: Мерси, това е нещо, което иракчаните ще ръководят сами", добави Ал Абади.

"Нямаме проблеми в тази офанзива. Ако имаме нужда от помощ, ще се обърнем към Турция или към друга страна от региона", каза още иракският премиер.

Аштън Картър пристигна в Багдад на необявено предварително посещение, след като вчера беше в Турция. Той ще се информира за операцията за връщането на Мосул, последен бастион на ИД в Ирак.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган не иска Турция да стои настрана от операциите за освобождаване на Мосул, който някога се е намирал в "изконна" турска територия, а именно в Османската империя. Според експертите Ердоган се притеснява и дали кюрдите или шиитите няма да поемат контрола върху града след оттеглянето на джихадистите.

Новините

Най-четените