Във Великобритания към началото на 2017 г. живеят общо 413 хил. български и румънски граждани, показват данните от британската национална статистика, цитирани от "Гардиън".
Това е увеличение с около 80% в сравнение с 2014 г., когато паднаха окончателно ограниченията за работа на Острова. Тогава общият брой на българите и румънците живеещи във Великобритания е бил 230 хил.
Според изданието броят на идващите хора може да отразява резултатите от референдума за излизане от ЕС от миналата година.
Статистическите данни показват, че близо 80% от румънците и българите в трудоспособна възраст във Великобритания са наети на работа, а безработни са само 11 500 души. Останалите работят надомна работа, учат или са ранни пенсионирани.
Според информацията около 25% от гражданите на двете държави в трудоспособна възраст от двете страни са самостоятелно заети лица. Това се сравнява само с 14% от работещото население в Обединеното кралство. 23% от румънците и българите в трудоспособна възраст работят в дистрибуторската, хотелиерската и ресторантьорската индустрии, 23% в строителството. Около 18% от българите работят в областта на банковото дело и финансите.
Тяхната концентрация в нискоквалифицираните работни места се отразява в данните за средните нива на заплатите. Гражданите от двете страни печелят средно по 8,33 лири на час в сравнение със средната работна заплата в Обединеното кралство от 11,30 лири на час.
Междувременно само 6200 британци живеят и работят в България и Румъния.
Данните са включени в последния от шестте доклада на британската статистика, публикувани за динамиката на миграцията между Великобритания и ЕС, като се съсредоточи върху хората, които най-вероятно ще бъдат засегнати от Brexit.
Правителството трябва по-късно през есента да публикува своята бяла книга за имиграцията, която се очаква да въведе система от разрешения за временно пребиваване на нови мигранти от ЕС след Брекзит без право да се установи във Великобритания. Тези, които вече са във Великобритания в деня на Брекзит с петгодишно пребиваване в Обединеното кралство, трябва да получат "установен статут" с право да останат.
А от 500 те хиляди нигерийци само 11 500 работят..Това е то Обединеното кралство.