От Европейския парламент изразиха безпокойството си спрямо "нарастващото приемане на фашизма, расизма и ксенофобията" и призовава държавите-членки на ЕС да забранят неофашистките и неонацистките групи, се казва в съобщение от пресофиса на европейската институция.
С общо 355 гласа "за", 90 "против" и 39 "въздържал се" евродепутатите приеха резолюция, осъждаща отсъствието на по-сериозни действия срещу неофашистките и неонацистките групировки, което дава предпоставки за продължаващото разрастване на ксенофобията в Европа.
В текста на резолюцията се обръща внимание на атентата от 2011 г. в Норвегия, при който загинаха 77 души, убийството на британската депутатка Джо Кокс през 2016 г., както и скорошна атака на фашистки отряди в Италия срещу евродепутата Елеонора Форенза.
Споменават се и няколко инцидента, включващи фашисти в Полша, Гърция, Италия, Германия, Франция, Испания, Латвия и скандинавските страни.
Според евродепутатите именно идеята за безнаказаност сред крайнодесните и неонацистки организации в някои държави-членки, е една от причините за възникването на насилие, засягащо обществото като цяло и е насочено към определени малцинства като чернокожи европейци/африканци, евреи, мюсюлмани, роми, граждани на държави извън ЕС, транссексуални -ЛГБТИ лица и хора с увреждания.
В резолюцията се предлага да бъдат създадени звена в полицията, които да се грижат за борбата с разпространението на омраза, както и престъпления, мотивирани от омраза към дадени малцинства, етнически групи и т.н., да се преследват от закона с особена строгост.
Националните власти са призовани да да "забранят ефективно неофашистките и неонацистките групи и всяка друга фондация или асоциация, която се възхищава и прославя нацизма и фашизма".
Необходими са и мерки за противодействие на разпространението на расизма, фашизма и ксенофобията чрез интернет в сътрудничество със социални медийни платформи.
Резолюцията приета от европарламента изисква държавите-членки и националните спортни федерации, по-специално футболните клубове, да противодействат на расизма, фашизма и ксенофобията на стадионите и спортната култура чрез осъждане и наказване на отговорните лица и чрез насърчаване на положителни образователни дейности, насочени към млади фенове, училища и организации на гражданското общество.
Депутатите подчертават значението на образованието, повишаването на осведомеността на младите хора за историята и призовават за ясно отхвърляне на фашистките престъпления от миналото. Те подчертават, че истината за Холокоста не трябва да се обезсмисля.