Финансовите министри от еврозоната казаха на гръцкия премиер Алексис Ципрас, че ще разгледат неговата молба за нов спасителен заем, в зависимост от резултатите от референдума в неделя, предаде Ройтерс.
"Ние ще се върнем към вашата молба за подкрепа за финансова стабилност от Европейския стабилизационен механизъм само след, и въз основа на изхода от референдума", е написал на Ципрас холандският финансов министър Йерун Дейселблум, който председателства Еврогрупата.
Гърция е готова да се съгласи на мерки за строги икономии при условие, че се постигне урегулиране на проблема на задлъжнялостта и при наличие на перспективи за икономическо развитие, заяви министърът на финансите Янис Варуфакис в интервю за телевизия ERT. Той намекна, че гръцкото правителство ще подаде оставка, ако отговорът на референдума бъде в подкрепа на предложението на кредиторите.
Той счита, че в понеделник след референдума на 5 юли, кредиторите ще получат сигнал от гръцкия народ и скоро ще бъде намерено решение за проблемите с дълга.
Референдумът на 5 юли не означава разрив на Гърция с Европа, а след него в понеделник ще се възстановят преговорите с кредиторите и е важно още тогава да бъде намерено решение, заяви Варуфакис. Гръцкият премиер Алексис Ципрас призова да се гласува с "не" на референдума на 5 юли, като изтъкна, че по този начин ще бъдат подпомогнати преговорните усилие на неговото правителство с цел постигане на по-добро споразумение с кредиторите, съобщават медиите в Гърция.
В обръщение към нацията Ципрас заяви, че няма скрит план за излизане на Гърция от еврозоната, като упрекна тези, които нямат визия за обединена Европа, наричайки ги страхливи, нерешителни политици.