Сърбия изненадващо изтегли дипломатите си от Скопие

В неделя Сърбия изненадващо е изтеглила всичките си дипломатически представители от македонската столица Скопие, съобщава Balkan Insight, позовавайки се на националната телевизия в Сърбия и външното министерство на страната.

Съобщава се, че посланик Душанка Димак-Томич и служители от посолството са пристигнли в Белград снощи. Причината за оттеглянето на дипломатите е определено, като спешна консултация.

Пред сръбската информационна агенция Beta тя е заявила, че не може да даде коментар по темата.

От македонското външно министерство коментират, че не са били уведомени за оттеглянето и в момента установяват комуникация със сръбската страна.

Вътрешното минстерство в Скопие обяви, че по-рано сръбската дипломатическа мисия е поискала от македонските власти да засилят мерките за сигурност за защита на мисията.

Междувременно сръбският президент Александър Вучич коментира, че сръбското разузнаване е придобило информация за опасна шпионска акция в Македония срещу неговата държава.

"Има достатъчно доказателства за много неприятелски действия срещу сръбските органи и институции", коментира Вучич.

Думите му бяха потвърдени и от външния министър Ивица Дачич, според когото в Македония чуждо разузнаване извършва враждебни действия срещу Сърбия.

Дачич каза на Танюг, че Сърбия ще предприеме мерки за защита на интересите си в Македония и добави, че следващата седмица, след консултациите, част от дипломатическия персонал ще се върне в Скопие. Посланикът ще се върне по-късно.

Отношенията между двете държави претърпяха известен срив след събитията от 27 април, когато хора нахлуха в македонския парламент и предизвикаха сериозни сблъсъци. Тогава в македонските медии се появиха снимки, показващи, че сърбински разузнавателен агент Горан Живалиевич, който е работил като съветник в сръбското посолство, се появява по време на сблъсъците.

Това повдигна подозренията за сръбско участие в актовете на насилие. Теорията обаче бе отречена категорично от Белград.

Миналия месец пък Ивица Дачич определи, по време на визита в Атина, като "грешка признаването на Република Македония, под нейното конституционно име, от страна на властите в Белград".

В началото на юни бе разкрит секретен доклад на македонската Дирекция за сигурност и контраразузнаване, който е бил изпратен до директора на "Дирекцията за сигурност и контраразузнаване" Владимир Атанасовски.

От него стана ясно, че през последните 9 г. Република Македония е мишена на мощна подривна, пропагандна и разузнавателна дейност от страна на руското посолство в Скопие, руските разузнавателни служби, включително и чрез използването на акредитирани журналисти. Русия иска да вкара Македония в сръбско-гръцки съюз, а енергийните проекти имат за цел тотално подчинение на Република Македония.

В разкритите документи подробно се описва и дейността на сръбските агенти в Република Македония и по-специално на скандалния дипломат Горан Живайлевич (б.р. - служител на сръбските спецслужби БИА), на лидера на сръбската партия в Македония Иван Стоилкович, както и на депутата от партията на сръбския президент Александър Вучич Мирослав Лазански.


Новините

Най-четените