Тръмп отстрани главния стратег Стив Банън и се закани на Асад

Американският президент Доналд Тръмп отстрани главния стратег и съветник Стив Банън от Съвета за национална сигурност (СНС), където той бе назначен в началото на годината. По този начин Тръмп преосмили позицията си относно издигането на толкова спорна фигура до едно от най-ключовите места в администрацията.

По думите на вицепрезидента Майк Пенс Банън ще продължи да има "важна роля в политиката".

Назначаването на Банън на толкова значим пост за националната сигурност на САЩ предизвика бурни реакции в лагера на демократите още преди месеци. Дебати предизвика темата има ли място политически съветник в Съвета за национална сигурност. Заради позицията, която президентът отреди на Банън, бе понижена ролята на председателя на Съвета на началник-щабовете и на директора на националното разузнаване.

Банън е известен с крайнодесните си възгледи. Той е бивш инвестиционен банкер, холивудски продуцент, медиен шеф и някогашен офицер. Банън е и човекът зад сайта Breitbart, който яростно критикуваше демократите и либералните политики по време на предизборната кампания на Тръмп, като сайтът се прввърна в едно от най-мощните оръжия на републиканския кандидат по време на предизборната му кампания.

Преди да предприеме тези действия Доналд Тръмп разкритикува и "ужасяващата химическа атака" в Сирия срещу "невинни хора, малки деца и дори малки хубави бебета".

"Тези омразни действия на режима на Асад не може да бъдат толерирани", каза американският президент.

"Ще унищожим "Ислямска държава" и ще защитим цивилизацията. Нямаме друг избор", каза Тръмп на пресконференция след срещата с йорданския крал Абдула Втори, чиято страна е във военната коалиция начело със САЩ срещу джихадистката групировка в Ирак и Сирия.

По думите на президента на САЩ станалото е "оскърбление за човечеството". Той заяви, че неговото отношение към сирийския президент Башар Асад се е променило и за него атаката е "прекрачила много червени линии".

С това изказване той намекна за думите на бившия президент Барак Обама, който заяви, че неговата "червена линия" е прекрачена през лятото на 2013 година, когато сирийският режим прибегна за първи пъ до химически оръжия. Но Вашингтон тогава не предприе интервенция.

 

Новините

Най-четените