Парламентът на Гърция прие спорен закон срещу бедността, с който най-уязвимата част от обществото ще получи купони за храна и ток. Законът не се харесва на тройката международни кредитори на Атина - ЕЦБ, ЕС и Международния валутен фонд, и най-вероятно ще предизвика поредни търкания в преговорите за удължаване на финансовата помощ за Гърция.
С новия закон правителството на еврокомуниста Алексис Ципрас се опитва да компенсира най-бедните гърци, като им предостави безплатно храна и ток. Това е първият одобрен закон на кабинета на СИРИЗА, които в предизборната кампания обещаваха спиране на международната спасителна програма от 240 милиарда евро срещу реформи и съкращения.
През февруари Гърция се договори за удължаване на европейското финансиране, като преговорите за нужните реформи с кредиторите продължават, а напредъкът изглежда все по-крехък на фона на размяната на остри реплики с Германия.
Според председателя на ЕП Мартин Шулц Атина има нужда от 2-3 милиарда евро в краткосрочен план, за да не фалира. Вицепремиерът Янис Драгасакис предупреди, че страната има ликвидни проблеми и скоро няма да може да изплаща заплати и пенсии.
Междувременно търканията между Атина и нейните кредитори доведоха до нов наплив на гърците към банките, за да изтеглят своите спестявания - 300 милиона евро само за вчерашния ден. Това накара анализаторите да заговорят отново за излизане на Гърция от еврозоната, което европейските лидери отказват да допуснат като възможност.